Przepisy - dwutakt

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
Leon

Przepisy - dwutakt

Post autor: Leon » 10 wrz 2019, 10:42

Cześć,

czy będąc w biegu można złapać piłkę (dla uproszczenia - tj. konkretnie aby nie mieszać w to kroku zerowego - przyjmijmy, że zawodnik w momencie złapania piłki ma obie nogi w powietrzu), wykonać z nią dwa kroki jak niżej:

Wariant I. postawienie np. lewej stopy na parkiecie, odbicie się z tej stopy i postawienie prawej stopy na parkiecie, ale lewa już zostaje w powietrzu
Wariant II. postawienie np. lewej stopy na parkiecie, pozostawienie jej na parkiecie i następnie postawienie na parkiecie również prawej stopy

a następnie po prostu pozostać w miejscu z piłką (nie podjąć ani próby rzutu do kosza ani podania do zawodnika z drużyny)?

Mnie uczono zawsze w ten sposób, że bezpośrednio po wykonaniu dwóch kroków z piłką zawodnik musi ją rzucić lub podać. Jednakże ostatnio słyszałem, że obowiązuje reguła, iż można się wtedy również zatrzymać z piłką, czy jest to prawda? Ponadto, czy są pod tym względem jakieś różnice jeśli chodzi o FIBA i NBA oraz czy jest to jakaś względnie nowa reguła w FIBA? Jeśli chodzi o oficjalne przepisy FIBA dotyczące kroków, znam je:

"A player who catches the ball while he is progressing, or upon completion of a dribble, may take two steps in coming to a stop, passing or shooting the ball"

i wiem, że identyczny zapis jest w oficjalnych przepisach NBA oraz, że przepisy FIBA dotyczące tego elementu gry zostały bodajże w 2017 zmienione tak, aby były jednolite z NBA. Jeśli jednak taka reguła wcześniej nie obowiązywała i dopiero wtedy zaczęła obowiązywać, dziwi mnie, że przeszła ona w zasadzie bez echa (w odróżnieniu od np. wprowadzenia kroku zerowego). Jeśli natomiast obowiązywała już dużo wcześniej, to znaczyłoby, że przepisy dotyczące dwutaktu (wiem, że pojęcie dwutaktu jako takiego w przepisach nie występuje, ale wiadomo o co chodzi) były powszechnie źle nauczane.

ODPOWIEDZ