Stelmet Enea BC Zielona Góra 2019/2020

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
TomyZG

Stelmet Enea BC Zielona Góra 2019/2020

Post autor: TomyZG » 20 cze 2019, 20:57

No to chyba czas zacząć watek jednej z najbardziej zasłużonych drużyn PLK drugiej dekady XXI wieku 😉

Czy klub ma się ku końcowi? Czy stać nas będzie na podobne sukcesy, a może przeszły już do historii?

Staram się wsłuchiwać w głosy dochodzące klubu, nie ma ich z byt wiele ale by zacząć wątek, na początek jakieś podsumowanie można zrobić, głównie w oparciu o rozmowy w radiu Zielona Góra:

1. Organizacja: dość głośno było o tym, że do klubu mógłby dołączyć jako dyrektor sportowy Thomas Kelati, jednak Tomek pewnie poszuka sobie czegoś bardziej stabilnego. No ale pogrywa z chłopakami w Zielonej Górze w letniej lidze basketu amatorskiego, a przynajmniej w jednym meczu go widziałem, więc może jednak chce zostać? 😊 Ten klub zdecydowanie potrzebuje fachowca.

2. Duży sponsor: kolejna plotka wokół klubu jest taka, że jakaś rosyjska firma jest zainteresowana współpracą z klubem. Do tego miasto chce przejąć część udziałów dokładając kolejny milion, choć w tym przypadku jest spora niewiadoma, bo (znowu podobno) chcą zajrzeć do kasy klubowej, jak naprawdę ona wygląda. Właściciel Stelmetu (firmy) też podobno chce rozmawiać z JJ na temat dalszej współpracy. JJ chce zmniejszyć swoje zaangażowanie finansowe w klub, poszukać kogoś innego z zewnątrz (tak to rozumiem). Sporo tego podobno…

3. Trener: Nie ma człowieka w Zielonej Górze, który byłby zadowolony z pracy Jovovića, ewidentny niewypał. Poszukiwania trwają, są plotki z kierunku greckiego, pasowany jest też do ZG Żan Tabak. Problem Jovovića polega na tym, że ma ważny kontrakt, a do tego dochodzi kolejnych dwóch trenerów (asystent i przygotowania fizycznego). Wyjścia nie ma, jeśli chcemy zmiany stylu gry, musi w tej kwestii się sporo zmienić, krótko mówiąc nowy trener potrzebny na już. Nie wiadomo czy w ZG zostanie Miłoszewski, którego chętnie widziano przy koszykówce młodzieżowej.

4. Zawodnicy: Wszedł nowy przepis i już nie potrzeba nam 2 PL na parkiecie, dobrze by ktoś zrobił porządny skauting (niestety w ZG z tym od dłużego czasu mają chyba problem). Na tą chwilę ważne kontrakty mają: Koszarek, Zamojski, Mokros i Matczak (z każdym z nich będą prowadzone rozmowy, również nt. zmiany warunków kontraktów, nie wiem w którą stronę). Opcje warunkowe mają, czyli 1+1: Sokołowski, Starks, Justice, Humphrey. JJ widziałby w składzie nadal Adama Hrycaniuka, a dodatkowo deklaruje, że nie chce robić kroku w tył i nie zamierza budować zespołu jedynie na walkę o PlayOffy. No ale najważniejsza kwestia dotycząca drużyny, to kwestia trenera, skład budowany będzie z trenerem (czy nowym?).

5. Rozgrywki: Wszystko wskazuje na to, że jednak znów w ZG zagości VTB. JJ twierdzi, że Rosjanie nas bardzo dobrze postrzegają, podobno liga się zamyka (nie wszyscy chętni będą mogli w niej grać) i On chce byśmy tam nadal grali ale czeka na rozmowy z radą nadzorczą (swoją drogą ciekawe czy kiedykolwiek rada nadzorcza się sprzeciwiła JJ i czy JJ postąpił zgodnie z ich sugestią ? ). Dobrym przykładem na VTB dla ZG mają być drużyny z Rygi, czy Talina. Jeśli chodzi o PLK to Janusz Jasiński nie wierzy, by walcząca ekipa ale jedynie o utrzymanie przyciągnęła kibica, poziom musi być utrzymany, czyli znów walka o najwyższe cele.
Należy zaznaczyć, że dzięki udziałowi klubu w VTB zyskali ok 1.2mln zł. Właściciel wierzy również, że do VTB chętnie przyjdą zawodnicy z „ciekawej półki”.

Widać spore rozczarowanie kibiców po poprzednim sezonie, miała być rewolucja wyszło jak wyszło, teraz po zmianie przepisów z 2PL jest szansa na zbudowanie ekipy z charakterem prowadzonej przez kogoś z charyzmą, cieszącej oko kibica w CRS, bo ostatnio styl nie powalał i trochę odstraszył mniej zdecydowanych.

Czas pracuje na korzyść klubu, tylko ta kasa… zapraszam do dyskusji.

Ps. Nie wiem czy nazwa klubu nadal się utrzyma, wszystko zależy od rozmów biznesowych, wówczas poprawimy temat.

Ps.2. Koszykówka w Zielonej Górze z pewnością nie byłaby na tym poziomie, gdyby nie Janusz Jasiński. Mimo sporego hejtu w jego stronę, mnie jest trudno sobie wyobrazić klub bez niego. Trzymam kciuki za rozwój klubu z mądrym zarządzaniem.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2019, 21:59 przez TomyZG, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre

Re: Stelmet Enea BC Zielona Góra 2019/2020

Post autor: Padre » 20 cze 2019, 21:55

Najpierw niech się zabiorą za spłacanie zaległości i przestaną grać na kredyt.

Zmieniły się przepisy, jest szansa na uwolnienie się od części drogich kontraktów, więc można zaryzykować. Myślę, że wielu kibiców chętniej oglądałoby graczy, którym naprawdę się chce. A żeby im się chciało, to klub powinien terminowo wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Po co gwiazdy? Może lepiej zaryzykować i poszukać wśród młodych graczy, a do tego dołożyć dwóch obco ogranych w Europie.

Trener to podstawa.

PS.
Zespół ma być atletyczny. I najlepiej, żeby grali szybszy basket.

TomyZG

Post autor: TomyZG » 20 cze 2019, 23:17

Nie rozumiem postawy JJ z tym płaceniem i nigdy nie zrozumiem. Twierdzi, ze zasilenie rachunku klubowego w głównej mierze zależy od terminów wpływu od najmożniejszych darczyńców, co ma miejsce dwa razy w roku. A nie mozna tak w kontraktach umówić się z zawodnikami? Płacimy część kontraktów co miesiąc, a dwie główne transze 2 razy w sezonie?
Ciążą mocno błędy przeszłości, ale jednocześnie nie uczą się na nich, bo kolejne BATy wiszą w powietrzu (Murić i kto wie czy za moment nie Jovović z 2 współpracownikami).

Sporo już o finansach powiedziano (co sezon), warto więc skupić się na pozytywach i tak jak Padre wspomina, czekamy na trenera i budowę atletycznego teamu. :)

TomyZG

Post autor: TomyZG » 24 cze 2019, 9:24

Kolejne fakty i plotki?
Fakt: Jarek Mokros rozwiązał kontrakt ze stelmetem.
Plotka: Mihailo Uvalin może zostać trenerem. Zdaje się, że mieszka z rodziną w Zielonej Górze.

qqryq

Post autor: qqryq » 24 cze 2019, 12:34

O Mihailo mówi się od jakiegoś czasu, szczególnie w kontekście jego puszczania oczka do JJ-ja. Sam powrót, który byłby miłym zaskoczeniem, może się jednak skończyć jak Višnjevacem, który w drugim podejściu wypadł (nie koniecznie z własnej winy) dużo gorzej niż w pierwszym.
Jeśli chodzi o Jarka, to wielka szkoda, bo choć jest to zawodnik mocno skrzywdzony przez klub, przepisy i charakter PLK (zaraz powiem o co chodzi) a jednocześnie średni technicznie, to jest również wielkim walczakiem, a takich nam tak bardzo w tym roku brakowało. Jak dołączy do niego FiFi, to waleczność spadnie nam do poziomu 1/10.
A teraz małe doprecyzowanie, o co z tym Mokrosem chodzi. Chłopak przy wzroście ~200cm został w PLK uznany za PFa, mimo, że fizycznie nie dawał rady większości rywali pod koszem. Nadrabiał to energią i mocną walką, jednak to nie wystarczy a do tego często kończy się faulami. Jednocześnie takie umiejscowienie na boisku spowodowało, że próbując nabrać siły i masy Jarek stracił (i tak nie największą) szybkość tracąc równocześnie możliwość gry na swojej naturalnej pozycji SF. Nie sądzę, aby osiągną już jakiś wielki sukces, chyba, że zagryzie zęby i popracuje nad powrotem na "trójkę".
Z innej beczki. Zapowiada nam się najciekawszy okres transferowy od wielu lat. Zespoły na gwałt pozbywają się drogich paszportów, które przez ostatnie sezony zarabiały jak 2-3 razy lepsi koledzy z USA czy innej Jugosławi. Oberwało się nawet Łączce, co było dość zaskakujące. W powyższym kontekście ciekawi, jak klub podejdzie do tria Koszar/Zamoj/Sokół. Ich kontrakty nijak się mają do ich wartości a próba renegocjacji może spowodować u nich dużą złość. Mając jednak na uwadze zmiany przepisów i ryzyko budżetowe (o kasie pisać nie będę, dopóki nie poznamy planów na 2019/20 i informacji o zakończonym roku). Oj, nie wiem, czy nie będzie to ciekawszy mecz niż najciekawsze pojedynki naszych "asów" z ostatnich 10 miesięcy ;)

Padre

Post autor: Padre » 13 lip 2019, 21:46

Trochę tutaj cicho, więc odświeżam.
Link do artykułu red. Jacka Białogłowego.
https://www.rzg.pl/60453/mokros-oficjal ... al-nie-ma/

Szkoda Sokoła i Mokrosa. Myślałem, że zespół z Zielonej Góry w kolejnych latach będzie budowany wokół Sokoła. Ale cóż, skoro jest za drogi, to nie ma sensu szaleć. Szkoda, że nie przedłużą ze Starksem, bo w ubiegłym sezonie pokazał się z dobrej strony.

Niemniej cieszę się, że w klubie w końcu pomyśleli o naprostowaniu finansów. Ileż można grać za wirtualną kasę. Mam nadzieję, że taki jeden lub dwa chude sezony pozwolą wyjść na prostą. Obawiam się tylko, żeby zapowiedź "oszczędnego" sezonu nie była początkiem końca...

Mam nadzieję, że dwa przegrane sezony uświadomiły JJ-owi, że ciężko o motywację w zespole, kiedy gracze nie dostają na czas pensji. Może warto spróbować zbudować zespół za mniejsze pieniądze, ale żeby gracze dostawali kasę na czas. Wtedy jest szansa, że pomału odbuduje się reputację. Anwil też przechodził przez trudny okres.

Zmiana przepisów otwiera takie możliwości. Chciałbym, żeby w klubie poszukali kolejnych Hodge'ów i Moore'ów czy Djurisiciów. Oby tylko sponsorzy pozostali i pomogli w odbudowie zespołu.

Aha, nie wiem, czy awans Astorii nie był złą wiadomością dla zespołu z Zielonej Góry. Ciężko oczekiwać, żeby Enea łożyła kasę na dwa zespoły w EBL.

qqryq

Post autor: qqryq » 14 lip 2019, 21:44

Tymczasem na stronie VTB http://www.vtb-league.com/en/news/2019- ... ff-series/:
13 clubs will compete in the VTB United League next season: Avtodor Russia, Astana Kazakhstan, Enisey Russia, Zielona Gora Poland, Zenit Russia, Kalev Estonia, Lokomotiv-Kuban Russia, Nizhny Novgorod Russia, PARMA Russia, UNICS Russia, Khimki Russia, Tsmoki-Minsk Belarus, CSKA Russia.
To by oznaczało, że mamy spełnione wszystkie warunki wejścia do ligi, w tym budżet na poziomie 3mln EUR...
Jak ktoś sie jeszcze nie pogubił w tym wszystkim, to brawo dla niego ;)
A może ja coś źle zrozumiałem?

TomyZG

Post autor: TomyZG » 15 lip 2019, 20:35

Wydaje mi się, ze warunki typu 5 tys hala i 3mln Euro dotyczą nowych klubów, które chciałyby dołączyć do ligi, a nie tych, które już w niej są.
Ciekawostką jest to, ze kilka klubow VTB ma niższy budżet od Stelmetu. Przynajmnej tak przekazał JJ dziś w TV:

https://youtu.be/D99adCw_q9Q

Mówi, ze chce zostawić obu Panów z Parmy Perm, ale teraz pracują nad licencją (spłata zaległości?) i intensywnie szukają trenera. Z zawodnikami się nie spieszą, gdyż doświadczenie ich mauczyło, iź obecnie są najdrozsi.

zabson

Post autor: zabson » 15 lip 2019, 22:07

W kliku klubach już było to grane ... musimy zacisnąć pasa i wrócimy .... wiemy jak to się skończyło .... Sląsk, Turów, Polonia ...

qqryq

Post autor: qqryq » 16 lip 2019, 8:56

zabson pisze:
15 lip 2019, 22:07
W kliku klubach już było to grane ... musimy zacisnąć pasa i wrócimy .... wiemy jak to się skończyło .... Sląsk, Turów, Polonia ...
Słuchając wywiadu zamieszczonego przez Tomiego nie odniosłem wrażenia, że się zwijamy. Zmieniamy natomiast podejście, ponieważ nie musimy być gotowi ze zgranym zespołem na start pucharów. Pozwoli to na zakontraktowanie dobrych zawodników za mniejsze pieniądze, niż byłoby to możliwe dziś. Pozytywne wydaje się też uczenie się na błędach i od innych, lepiej zorganizowanych zespołów. Mam wrażenie, że po decyzji VTB i wyklarowaniu celów na przyszły sezon klub ruszy teraz z kopyta z budową składu.

ODPOWIEDZ