I liga - 2018/2019

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
Marko1972

Re: I liga - 2018/2019

Post autor: Marko1972 » 06 paź 2018, 20:39

No to mamy pierwszą większego kalibru niespodziankę w lidze. Skazywany na pożarcie po ubiegłotygodniowej dotkliwej porażce na własnym parkiecie AZS AGH Kraków dzisiaj pokonał Astorię - i to na jej terenie! Chyba coś jest na rzeczy, bo tydzień temu też niewiele zabrakło, aby ekipa z Bydgoszczy wróciła do domu "na tarczy" po meczu z innym beniaminkiem.
Macieju zapewne jesteś trochę zaniepokojony, a może nawet zdezorientowany?!

Beret

Post autor: Beret » 06 paź 2018, 22:16

Macieju: czy słyszałeś rechot żab? A może bełkot motyli!

Maciej

Post autor: Maciej » 08 paź 2018, 8:32

Powiedzieć, że jestem zaskoczony porażką Asty to nie powiedzieć nic. O ile przebieg meczu w Łowiczu nie był dla mnie zdziwieniem (co by nie powiedzieć S5 mają solidną), to niewytłumaczalne jest dla mnie to, co stało się w sobotę. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać meczu w Wałbrzychu, który wczoraj nie wykorzystał okazji w Słupsku (problemy z faulami podkoszowych Czarnych + śrutujący Mantas). Z pozostałych spotkań trochę z zaskakującą łatwością wygrały Tychy i Leszno.

Beret

Post autor: Beret » 08 paź 2018, 9:41

Macieju: dla tych wszystkich naszych kibicowskich napinek polecam wywiad z Frasunkiewiczem, który był zamieszczony w sobotnio-niedzielnym wydaniu Przeglądu Sportowego.
Astoria ma trzech nowych zawodników i paru po kontuzjach. Zgrać drużynę i mieć jeszcze trochę szczęscia.O tym wszystkim ale i pokorze mówi Frasunkiewicz.

kemot06

Post autor: kemot06 » 08 paź 2018, 10:09

Na portalu Sportowefakty ukazał się wywiad z trenerem AGH Wojciechem Bychawskim.
Dostałem bardzo dużego kopa od ludzi ze środowiska bydgoskiego z programu Cafe Basket, bo tam zostaliśmy uznani za nijakich. I chodzi mi tylko o jedną rzecz. Każdy ma prawo ocenić moją pracę i mój zespół, ale jak zobaczy chociaż jedną jednostkę treningową, którą robię
Tak samo, jak trząsłem porami przed Astorią, tak samo trzęsę przed WKK i nie obchodzi mnie na przykład to, że ktoś mówi, że Pruszków jest słaby. Prowadzi to mój przyjaciel Andrzej Kierlewicz i wiem, że jego zespół jest dobrze przygotowany. Sport jest nieobliczalny i dlatego go kocham, cieszę się, że jestem trenerem i dzięki temu przeżywam właśnie takie chwile.
źródło: https://sportowefakty.wp.pl/koszykowka/ ... stalem-duz

Krasny
Administrator

Post autor: Krasny » 08 paź 2018, 12:58

Okazja w Słupsku tylko na papierze. Mecz, mimo, że wynik na styku zdecydowanie pod kontrolą Czarnych - za dużo było pudeł z czystych pozycji, stąd przez sporą część meczu wynik na styku. W większości meczów Mantas, Pełka raczej będą trafiali z czystych pozycji z dystansu. Jest 2:0 i to najważniejsze, najbardziej jednak cieszy prawie komplet na trybunach na 1 lidze - oby tak dalej.

Co do Górnika - nie widziałem od dłuższego czasu Niedźwiedzkiego i nie widzę nawet milimetra postępu. Na tle Cechniaka kompletnie się nie wyróżniał wręcz przeciwnie, Damian świetnymi manewrami dominował pod koszem Górnika.

kacz

Post autor: kacz » 08 paź 2018, 21:55

Pytanko, niekoniecznie sportowe, dla osób zaznajomionych w tematach Astorii: swego czasu na atmosfera na jej meczach była dość żywiołowa, pod tym względem fani Astorii byli w ścisłej czołówce Polski:
https://www.youtube.com/watch?v=nYg4dJQV-J4
Ale teraz, jak zerkam sobie na transmisje, można odnieść wrażenie, że jest nieco bardziej "piknikowo", w każdym razie, atmosfera trochę odbiega od tej co jest na filmiku.

Czym jest to spowodowane? Zmianą hali? Wymianą pokoleń? Czy jeszcze jakimiś innymi czynnikami?

Maciej

Post autor: Maciej » 09 paź 2018, 9:12

Wymianą pokoleń. Załączony film z meczu w Toruniu to chyba ostatni rok świetności KK Asty.
Jedyny powiew tamtych lat można uświadczyć na wyjazdach, gdzie i w 5ciu potrafimy dopingować cały mecz. Liczymy jednak, że przyjdzie nowe pokolenie i z czasem (nie ma co ukrywać, potrzebny jest wynik) powróci doping w meczach domowych na odpowiednim poziomie.

Maciej

Post autor: Maciej » 12 paź 2018, 9:48

3 Kolejka, wszystkie mecze w sobotę:

Biofarm Basket Poznań -- : -- STK Czarni Słupsk 13.10.2018 17:00
Pogoń Prudnik -- : -- Energa Kotwica Kołobrzeg 13.10.2018 17:30
FutureNet Śląsk Wrocław -- : -- Jamalex Polonia 1912 Leszno 13.10.2018 18:00
SKK Siedlce -- : -- Polfarmex Kutno 13.10.2018 18:00
AZS AGH Kraków -- : -- WKK Wrocław 13.10.2018 18:00
KS Księżak Syntex Łowicz -- : -- Rawlplug Sokół Łańcut 13.10.2018 18:30
Górnik Trans.eu Wałbrzych -- : -- Enea Astoria Bydgoszcz 13.10.2018 18:30
GKS Tychy -- : -- Elektrobud-Investment ZB Pruszków 13.10.2018 19:00

Hit kolejki we Wrocławiu. Mecz z wieloma podtekstami, wynik absolutnie trudny do przewidzenia. Zdecydowani faworyci do zwycięstw w tej kolejce to Łańcut i Tychy. Normalnie napisałbym pewnie też, że Bydgoszcz, ale po "występach" w ostatniej kolejce sami rozumiecie. W pozostałych meczach powinno być ciekawie, ze wskazaniem na Słupsk, Prudnik, Kutno i WKK.

Łukasz Ratajczak oficjalnie już zgłoszony w Łowiczu.

kemot06

Post autor: kemot06 » 13 paź 2018, 21:16

Kolejny ciekawy weekend na zapleczu ekstraklasy :)

Kolejna przegrana Astorii i Kotwicy, niespodziewana porażka WKK w Krakowie, hit kolejki dla Śląska, Biofarm pokonuje u siebie Czarnych, Sokół robi swoje, pokonując Łowicz :) Ech... zakręcona liga... niespodzianki co kolejkę :) To dopiero 3 kolejka :D

MK85

Post autor: MK85 » 14 paź 2018, 7:42

Astorii i Kotwicy chyba terminarz nie sprzyja ;) na pewno za tydzień któryś faworyt wygra :D

A z Krakowem na Piastowskiej może przegrać każdy. Specyficzna sala i klimat myślę, że będzie sprzyjał niespodziankom.

kemot06

Post autor: kemot06 » 14 paź 2018, 9:56

MK85 pisze:
14 paź 2018, 7:42
Astorii i Kotwicy chyba terminarz nie sprzyja ;) na pewno za tydzień któryś faworyt wygra :D
Jak trafią na siebie to na pewno ktoś wygra :D

Maciej

Post autor: Maciej » 18 paź 2018, 11:30

Za nami już 4 kolejka zaplecza PLK. Wreszcie wygrana Asty, ale nie oszukujmy się, prawdziwy test odbędzie się w Kołobrzegu. Poznań strasznie posypany, do kontuzjowanych Fliegera i Rostalskiego dołączył wczoraj w trakcie meczu Metelski. Tak jak Asta złapała drugi oddech, tak Czarni łapią ewidentnie zadyszkę. Co prawda nie można wczorajszej przegranej z Kotwicą traktować jako niespodzianki, jednak mecz ten pokazał jaki potencjał drzemie w drużynie z Kołobrzegu i jednocześnie ile dla Czarnych znaczy kontuzja gracza z S5 (Kordalski). Kraków mimo porażki w Łańcucie można powiedzieć nie zwalnia tempa, na razie bez dwóch zdań największe zaskoczenie (pozytywne oczywiście) ligi. Reszta spotkań bez historii.

W weekend kolejna batalia, kilka spotkań zapowiada się naprawdę ciekawie.

Padre

Post autor: Padre » 20 paź 2018, 0:10

Dość optymistyczny w wymowie artykuł o ekipie z Poznani:

https://sportowefakty.wp.pl/koszykowka/ ... nac-w-sile

Z tą halą i w niektórych fragmentach mocno poniosło autora.

Sam chętnie chodziłem na PBG Basket i wiem, że niełatwo będzie odbudować porządny basket w Poznaniu. Ciężko będzie zbudować trwałe zaplecze kibicowskie. Problemem jest hala, bo: 1) Arena - nie lubiłem tam chodzić na mecze, bo czułem się jak w teatrze (trybuny kilometr od parkietu, archaiczny budynek), 2. Hala AWF - mecze oglądało się tam dużo lepiej, ale pojemność mała, do tego z balkonów nie było widać części boiska. A nowa hala... od lat o tym słyszałem, podobnie jak o tramwaju na Naramowice :P.

Maciej

Post autor: Maciej » 22 paź 2018, 11:07

Rzeczywiście w Poznaniu myślą chyba o zmianie kierunku, stad m.in. zmiana na stanowisku trenera. Problem polega na tym, że drużynę chciano zbudować wokół no co by nie powiedzieć wiekowego Fliegera, który zjada ogromną część budżetu (zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najlepiej opłacany gracz w 1LM). Młodzież i owszem, Poznań ma ambitną, ale to nie wystarczy na ewentualny awans za rok, dwa czy trzy. A na klasowych graczy potrzeba trochę pieniążków, pytanie czy takie się znajdą?

W między czasie 5 kolejka za nami, bez większych niespodzianek choć trzeba przyznać, że w kilku meczach było naprawdę ciekawie. W Pruszkowie spodziewane dzisiaj wzmocnienie, ponoć udało się namówić Jarmaka na jeszcze jeden sezon [EDIT: wieczorem ogłoszono Mateusza Szweda]. Gołym okiem jednak widać, że tam potrzeba 2-3 klasowych grajków aby utrzymać ligę dla Znicza, bardzo ciekawie zapowiada się sobotnie spotkanie z dotychczasową rewelacją rozgrywek z Krakowa. Teoretycznym hitem kolejki powinien być pojedynek Leszno - Słupsk. W Łowiczu beniaminek będzie starał się zatrzymać rozpędzony Śląsk, jeśli wrocławianie zdobędą komplet punktów to patrząc na terminarz, czeka ich raczej niezły run, a ewentualny smak porażki mogą poznać dopiero w grudniu.

Generalnie w mojej ocenie po 5 kolejkach aktualna tabela nie wiele może się zmienić na koniec sezonu, mówię tu o pierwszej 8mce. Wyprosić kogoś z PO może Kotwica jeśli dojdzie tam do zmiany trenera.

Maciej

Post autor: Maciej » 31 paź 2018, 14:36

Do zmiany trenera doszło, ale w Łowiczu:

Z dniem 31 października pracę w roli trenera Księżak Syntex Łowicz kończy Robert Kucharek.
Nowym trenerem beniaminka 1 ligi zostanie Mikołaj Czaja.

Maciej

Post autor: Maciej » 19 lis 2018, 13:34

Za nami 1/3 sezonu zasadniczego więc można pokusić się o parę spostrzeżeń.
Na czele tabeli Śląsk i Łańcut - oba zespoły z jedną porażką. Na dzień dzisiejszy przeważają nad resztą, ale tez terminarz mieli stosunkowo łatwy. Szczególnie w przypadku wojskowych schody dopiero się zaczynają i dokładnie za 5 kolejek będzie można racjonalnie ocenić potencjał i moc ekipy Hyżego.

Dalej miejsca 3 - 9 dzielą zaledwie 2 pkt meczowe, co pokazuje, jak wyrównana jest liga. Pewnym zaskoczeniem może być bilans WKK i Wałbrzycha, szczególnie ci drudzy nie starszą nazwiskami, ale pokazują ile znaczy kolektyw. Jak już jesteśmy przy kolektywie, to nie sposób nie docenić bilansu 4-6 zespołów z Krakowa i Pruszkowa, które przed sezonem były pewniakami do dolnych rejonów tabeli, czy mówiąc wprost - do spadku. A tu się okazuje, że za nimi jest beniaminek z Łowicza (mówi się o wzmocnieniach w postaci Jarmakowicza i Hicksa) i co chyba na dziś najbardziej zaskakujące, drużyna Kotwicy z zaledwie jednym zwycięstwem. Niżej niż zakładano plasuje się też na pewno ekipa z Poznania, ale tu akurat "zasługa" kontuzji Fliegera i dr Metelskiego. Biofarm kusi ponoć Kelatiego, ale ten jeśli zdecyduje się na stolicę Wielkopolski, i tak najwcześniej wybiegnie na parkiet w styczniu.

Ogólnie liga bardzo ciekawa, dużo niespodzianek. Ten sezon jak mało chyba który pokazuje piękno sportu, tzn. faworyci z mocnymi nazwiskami już nie raz polegli z teoretycznie słabszymi zespołami. Krąży kilka plotek transferowych (oprócz wyżej wymienionych) ale kluby czekają jeszcze na obniżenie żądań finansowych siedzących w domach lub na ławkach PLK.

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 06 gru 2018, 17:47

W dniu dzisiejszym Szymon Rduch podpisał kontrakt w Słupsku. Zagra już w najbliższym meczu przeciwko GKS-owi Tychy.
Witamy na "pokładzie" Czarnych Szymon i życzymy udanych meczów.

P.s. Czy to wzmocnienie coś zmieni w grze Czarnych? Hmm... nie sądzę. Dopóki na ławce trenerskiej nie zasiądzie ktoś kumaty, poukładany i naprawdę mający jako taką wiedzę o prowadzeniu seniorskiej drużyny, to czarno to widzę.

Beret

Post autor: Beret » 07 gru 2018, 21:17

Marcin Kowalewski w KSK Noteć.
I zapowiedź powrotu do I ligi. "Bójta się wójta" :- bo nadchodzi! 8-)

Beret

Post autor: Beret » 07 gru 2018, 21:22

Marko:
nie masz wrażenia, że w I-lidze się" zapierdziela" i w tym momencie Seweryn i Matias będą zbyt słabi fizycznie na 1-ligowych walczaków? Bo tutaj jest chyba problem.
Zresztą fajny był artykuł w polskimkoszu na temat Czarnych. Siła miała być ofensywa. A jest obrona. Ot mały paradoks

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 08 gru 2018, 1:26

Beret pisze:
07 gru 2018, 21:22
Marko:
nie masz wrażenia, że w I-lidze się" zapierdziela" i w tym momencie Seweryn i Matias będą zbyt słabi fizycznie na 1-ligowych walczaków? Bo tutaj jest chyba problem.
Zresztą fajny był artykuł w polskimkoszu na temat Czarnych. Siła miała być ofensywa. A jest obrona. Ot mały paradoks
Beret, nie sprowadzałbym Sewera i Mantasa do roli "emerytów" ligowych parkietów. Co prawda Sewer jak na razie wypada tak sobie, ale on zawsze był zadaniowcem i częściej wchodził z ławki niż w pierwszej piątce. Za to Mantas jakby przeżywał drugą młodość, bo w ostatnich meczach, nie wiem czy zauważyłeś, ale jest delikatnie mówiąc naprawdę w dobrej dyspozycji. Tu po prostu nie chodzi o nich, tylko jak wcześniej napisałem o trenera, bo Jakubiak do tej roli jak widać się nie nadaje. Niech dalej szkoli sobie młodzież, a seniorów niech zostawi komuś bardziej doświadczonemu na tym poziomie. Również czytałem artykuł na "polskim koszu" i co do paradoksu o którym wspomniałeś, to masz absolutnie rację, tylko pytanie kiedy zarząd to zauważy?! No cóż, póki co muszę się na razie uzbroić jedynie w cierpliwość, bo nic innego w tej chwili mi nie pozostało. Czas pokaże jak ta sytuacja dalej się rozwinie - oby dobrze.

Beret

Post autor: Beret » 08 gru 2018, 20:11

Marko:
właśnie otworzyłem statystyki PZKOSZ i Mantas ma:
na 33 minuty gry we własnej hali: 2 celne rzuty na 14 oddanych. za dwa:1 na pięć oddanych. A za trzy: 1 na dziewięć. Rewelacja.
KIlka lat temu jak KSK Noteć zagrała w II lidze po raz pierwszy do Ina przyjechało Władysławowo. Każdy kto od lat 80-tych ubiegłego wieku chodził na kosza pomyślał: dzieciaki przyjechały wpierdzielą im. A Dzieciaki zajechały chłopaków.
A Mantas to nie jest w Zarządzie Klubu?

gonzo

Post autor: gonzo » 14 gru 2018, 9:05

A wiecie, na czym polega paradoks? Na tym, że STK Czarni grają padakę przede wszystkim w obronie. W Artykule PK mowa jest o słabym ataku. I zgodzę się, bo on nie urywa, ale na dłuższą metę klu wygrywania jest przecież obrona, a ta jest w Słupsku pozorowana. Fajny tekst dali ostatnio chłopaki z Cafe Basket - https://cafe-basket.blogspot.com/2018/1 ... zarni.html
Pamiętam, że już przed sezonem mówili o tym, że zwłaszcza Seweryn może mieć problem w I lidze, to się z nich lekko śmiali. Cóż, nie zawsze coś, co wypada dobrze w PLK, musi mieć przełożenie na niższy szczebel ;) Tym bardziej, że faktycznie - na graczy którzy coś znaczyli wyżej, w I lidze nastawiają się b.mocno.

ODPOWIEDZ