Stelmet Enea BC Zielona Góra 2018/2019

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
Padre

Stelmet Enea BC Zielona Góra 2018/2019

Post autor: Padre » 31 maja 2018, 18:05

No dobra, chyba czas otworzyć wątek największych przegranych tego sezonu, czyli zespołu z Zielonej Góry.

No dobra, chyba czas otworzyć wątek największych przegranych tego sezonu, czyli zespołu z Zielonej Góry.

Na razie pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi, ale należy spodziewać się sporych zmian w zespole. Sam Janusz Jasiński zapowiedział zmianę podejścia do budowy zespołu. Co to może oznaczać? Zobaczymy.

1. Trener. Andriej Urlep pożegnał się już z zespołem. O kulisach "pożegnania" nie ma co pisać. W ostatnim meczu zespół poprowadził Andrzej Adamek. No właśnie, pojawiły się już spekulacje na temat następcy A. Urlepa. Na giełdzie pojawiły się już takie nazwiska jak Wojciech Kamiński i Roberts Stelmahers. Obaj to solidni trenerzy. Zespoły Kamyka nieźle grały w obronie, gorzej było z atakiem. Kamyk musi emieć odpowiednie warunki, klimat, żeby to wszystko zadziałało. W Warszawie i Radomiu mu wyszło, ale np. w Zgorzelcu już nie. Atutem Kamyka było również to, że potrafił znajdować ciekawych graczy na rynku amerykańskim za rozsądne pieniądze (a w ZG mógłby mieć do dyspozycji większą kasę). Dobrze zna się z Koszarem. Roberts jest w Zielonej Górze legendą, bo kiedyś niemal w pojedynkę uratował dla Zielonej Góry ekstraklasę. Kibice go lubią i szanują. Na Łotwie radzi sobie dobrze (jego Ventspils remisuje w finale z VEF Ryga 1:1. a dzisiaj odbędzie się trzeci mecz). Wcześniej na Łotwie dwukrotnie jako trener zdobywał mistrzostwo (w tym sensacyjne z Valmierą), nieźle poradził sobie w Słupsku (choć zdaje się w trakcie sezonu różnie było z zespołem) - Anwil wyeliminował w ćwierćfinale :D . Trudno mi sobie wyobrazić powrót Gronka w roli pierwszego. To jednak on ponosi współodpowiedzialność za budowę obecnego składu (ok, zgodził się na takich a nie innych graczy). A może JJ zaryzykuje i sięgnie po kogoś z zewnątrz?

2. Kasa misiu, kasa! Ciekawe jak wygląda sytuacja z rozliczeniami za ten sezon. Być może ewentualne opóźnienia miały wpływ na sytuację w drużynie? Plusem czwartego miejsca może być fakt, że nie trzeba będzie płacić (takich) premii graczom, choć może się odbić na premiach od sponsorów. Ważne, żeby priorytetem dla klubu stało się uregulowanie w jak najszybszym terminie wszelkich zaległości. A później należy pomyśleć o budowie składu na miarę możliwości finansowych klubu.

3. Puchary. Fajnie będzie, jeśli uda się załapać do EuroCupu. Może i JJ popełnił w tym sezonie sporo błędów, ale umiejętności negocjacyjne to on ma. Gdzieś czytałem, że Jordi obiecał całkiem sporą kasę dla zespołów grających w tych rozgrywkach.

4. Nowa koncepcja budowy drużyny. JJ w wywiadzie dla Radia Zielona Góra mówił, nowej koncepcji budowy zespołu. Tym razem priorytetem ma być odzyskanie mistrzostwa Polski, a gra w pucharach ma być dodatkiem (jak się uda zajść dalej to fajnie). Co to może oznaczać? Być może klub nie będzie sięgał po europejskie gwiazdy, dla których gra w ZG będzie ważna tylko w kontekście pucharów. A może na początku sezonu nie będzie potrzebny aż tak szeroki skład, a najistotniejsze wzmocnienia przyjdą pod koniec okienka? A może te zapowiedzi oznaczają, że budżet będzie mniejszy?

5. Kto ma ważny kontrakt, kto odejdzie.
Jeśli się nie mylę, to ważne kontrakty mają: Hrycaniuk, Koszarek, Matczak, Mokros, Zamojski, a z zagranicznych Murić (wow) i Savović. Kelatiemu kończy się kontrakt i nie wiadomo, czy będzie nadal grał (a może zostanie trenerem? ;) ). Choć ja mu życzę jeszcze przynajmniej roku gry w Turowie i wspólne pożegnanie kibiców obu drużyn, bo jako zawodnik i człowiek na nie zasługuje.
Myślę, że pozostali obcokrajowcy odejdą.Trudno mi sobie wyobrazić, żeby chcieli aby Murić pozostał na kolejny sezon. Co z Savoviciem? To dobry gracz, ale musi grać w parze z dobrze i twardo grającym w defensywie centrem.

6. Kto dojdzie, kto by się przydał.
No właśnie, jaki Polak mógłby tu trafić. Jeśli Sokół nie zdecyduje się na wyjazd zagraniczny, to może on? Jest dostatecznie silny i zaangażowany w obronie, żeby dać radę na poz. 2/3.
A obcokrajowcy? Trudno liczyć na jakieś topowe nazwiska, ale dobrze będzie jeśli uda się zbudować atletyczny zespół. Tak, żeby na swoich pozycjach mogli uzyskiwać przewagi, ew. zamieniać w obronie.
Wierzcie mi, ale w Europie biega wielu świetnych amerykańskich graczy, którzy spokojnie daliby radę. Trzeba tylko umieć ich znaleźć i odpowiednio dobrać. A może (w wypadku RS) udałoby się ściągnąć ciekawych graczy z Łotwy?

7. Koszarek, da radę?
Dotychczas Łukasz dawał radę, ale ten sezon pokazał, że jest mu coraz trudniej grając przeciwko silnym, szybkim i atletycznym obrońcom. Niestety, ale lata lecą i szybszy, bardziej sprawny już nie będzie. Dlatego trzeba poszukać co najmniej równorzędnej jedynki, która przejmie część minut od Łukasza.

8. Wzór?
Bardzo mi się podoba to co gra Ludwigsburg. Twarda, agresywna obrona (często na całym), duże zaangażowanie graczy. Do tego jest tam kilku solidnych atletów. Dobry przykład, zważywszy na kierunek, w którym podąża współczesny basket.

9. Sponsorzy?
No właśnie, jak to wygląda. Czy coś się w tej kwestii zmieni? Czy klub ma umowę na kolejny sezon ze Stelmetem?

tomek060391

Re: Stelmet Enea BC Zielona Góra 2018/2019

Post autor: tomek060391 » 31 maja 2018, 22:59

JJ jasno wspominał, że chce odmłodzić skład i szuka zawodników, którym będzie zależało na MP. Sokołowski, który został wspomniany przez Ojca by tu pasował, gdyż z tego co mi wiadomo nie ma jeszcze MP. Nie wyobrażam sobie, że miałby zostać w Rosie, bo tam już chyba więcej nie osiągnie, no chyba, że rzeczywiście spróbuje swoich sił poza granicami kraju. Inni młodzi Polacy, którzy mogliby coś wnieść do drużyny chcącej się włączyć do walki o MP? Może Żołnierewicz? Trudno wskazać kogoś, kto by wniósł jakąś wartość sportową do zespołu.

Padre

Post autor: Padre » 31 maja 2018, 23:02

Aha, niech sobie JJ obejrzy w akcji Trento w play-offach. Dzisiaj znowu ograli Wenecję i awansowali do finału. Zresztą drugi rok z rzędu. Wtedy, mieli problemy z kontuzjami (Sutton), teraz grali wszyscy najlepsi. I co, rozjechali Wenecję atletyzmem, walecznością, gryzieniem parkietu. Co z tego, że Wenecja, mistrz Włoch i lider po RS miała teoretycznie mocniejszy skład. Ale ekipa z Trydentu ma wskładzie niesamowitych atletów i walczaków. A pod koszami Sutton i Hogue robili po prostu rzeźnie. Niesamowita waleczność i zaangażowanie, siła, skoczność, atletyzm i ta OBRONA. Wow, jak oni walczyli na deskach. A przecież obaj to co najwyżej dwumetrowcy. Nie dziwię się, że kibice stoją murem za takimi walczakami.

Finał z Mediolanem będzie ciekawy.

Sorki że tutaj, ale naprawdę można wśród graczy amerykańskich znaleźć wielu, którym będzie się chciało i którzy nie będą ustępować rywalowi pod względem warunków fizycznych i atletyzmu.

kapiszon

Post autor: kapiszon » 31 maja 2018, 23:37

Skoro Ojciec otworzył, to ode mnie też kilka słów.

Najpierw o już kończącym się sezonie:

Przegrać jakiś mecz, czy też serię - żaden wstyd (nawet dla hegemona), na tym polega sport. Ale styl, w jakim nasi trampkarze grali przez cały sezon i styl, w jakim go przegrali, budzi we mnie wyjątkowo duży niesmak.
Wydaje mi się, że tutaj w końcu wystrzelił swego rodzaju "dług sportowy", który, podobnie jak ten finansowy, był rolowany z sezonu na sezon przez kilka ostatnich lat. Parę razy udało się różnymi trafnymi / szczęśliwymi ruchami uciec spod topora i uratować sezon, ale za którymś razem noga się powinęła i dostaliśmy siekierą przez głowę. Mam nadzieję, że zostaną z tego wyciągnięte prawidłowe wnioski i błędy z ostatnich sezonów już się nie powtórzą. Piszę "mam nadzieję", bo z dostrzeganiem własnych błędów i przyznawaniem się do nich przed samymi sobą oraz publiką klub i JJ niestety mają ogrooomny problem.
I to tyle o tym sezonie. Ja w sumie lubię nowe otwarcia - zobaczymy więc, co przyniesie Stelmet 2.0.

Co do przyszłego sezonu:

Jeśli chodzi o słowa JJa o nowej koncepcji, to cholera wie, co autor miał na myśli. Aczkolwiek moja interpretacja (być może całkowicie błędna) jest taka, że częściowo wymieniamy Polaków na słabszych, ale bardziej głodnych sukcesu (i być może w pewnych opcjach jednocześnie tańszych). Do tego skracamy rotację - czyli ze słynnych 12 równorzędnych zawodników (śmiać mi się chce, bo pierwszy raz słyszeliśmy to przy okazji pierwszego sezonu euroligowego, a drugi raz w tym sezonie - i w obu przypadkach skończyło się to wielką klapą) do, dajmy na to, dziewięciu-dziesięciu. Dodatkowo bierzemy mniejszą liczbę obcokrajowców, ale za to takich, którzy faktycznie robią różnicę - jako przykład przychodzi mi na myśl skład z Ho-Ho, Stevicem i Borovnjakiem.

Atletyzm - w kontekście polskiej ligi nie demonizowałbym go aż tak bardzo. Półfinały z ultra-atletycznym Anwilem przegraliśmy nie dlatego, że skakali nam po głowach, ale z powodu psychiki / podejścia graczy / atmosfery itd.
Sprawa trochę zmienia się w kontekście pucharów. Tutaj, jeśli chcemy osiągnąć coś więcej niż tylko sobie pograć, potrzebujemy albo kupić graczy ze świetnymi umiejętnościami (nie stać nas) albo spróbować czegoś innego niż czysty skill koszykarski. I tutaj ten atletyzm faktycznie może mieć bardzo duże znaczenie.

Trener - bezdyskusyjnie najbardziej istotna kwestia. Tutaj, jako kibic, oczekuję pierdolnięcia i nie szczędziłbym grosza. Zdecydowanie lepiej mieć jednego fajnego zawodnika mniej i za to dołożyć do sensownego trenera niż się wypstrykać na koszykarzy i przyoszczędzić na osobie, która będzie to ogarniać. Nie bez powodu mówi się, że ekipa ogórów prowadzonych przez lwa zajdzie wyżej niż ekipa lwów prowadzona przez ogóra. Poruszona przez Ojca kwestia trenera z dostępem do rynku łotewskiego - ciekawa. Sam Stelmahers jakoś mi aż tak idealnie to nie pasuje, ale faktycznie bardzo fajnie byłoby spenetrować jeden z rynków, które do tej pory były dla nas terra incognita. Może ten nie łotewski, ale litewski?

Drugą najbardziej istotną kwestią (poza budżetem - pomijam), która jednocześnie determinuje całą dalszą układanę, jest pozycja rozgrywającego. Z kilku względów: to najważniejsza pozycja na boisku, a nasz obecny pierwszy rozgrywający pochłania bardzo dużą część zarówno budżetu, jak i sfery mentalnej (musi czuć się ważny, że jest na pierwszym miejscu itd.). To dosyć toksyczny związek. I teraz pytanie - co dalej z Łukaszem Koszarkiem w Stelmecie? Zdaję sobie sprawę, że ma ważny kontrakt, aaale:
- 1. Czy stać nas (finansowo i sportowo), żeby dalej był pierwszym rozgrywającym? Kosztuje dużo pieniędzy, zgarnia dużo minut, blokuje potencjalny zakup fajnego rozgrywającego (bo kto tu przyjdzie grać po 15 minut i zastępować primadonnę), a na boisku trzeba ukrywać jego wiele braków, przede wszystkim defensywnych.
- 2. Czy jest możliwe, żeby Łukasz został drugim rozgrywającym? Czy nie wpłynie to na jego formę na boisku oraz psychikę? Albo inaczej - jak bardzo wpłynie i ile zostanie z obecnego (czyli też nieidealnego) Koszarka po jego przesunięciu na pozycję backupu? Czy stać nas na to, żeby drugi rozgrywający zarabiał gigantyczne pieniądze?
- 3. Czy Stelmet jest sobie w stanie poradzić po ewentualnym odejściu Koszarka? Czy zakochany w Łukaszu JJ w ogóle jest w stanie wykonać taki ruch?
Moim zdaniem temat jest ciężki, ale przypomina trochę wizytę u dentysty ze zgniłym zębem. Nie chcemy go usuwać, ale już po wszystkim czujemy ulgę i wiemy, że to był najlepszy ruch. Z zapowiedzi JJa wynika, że ktoś z trójmiejskiej kliki (Koszarek, Zamojski, Hrycaniuk) wyleci ze składu. Przy całej mojej niechęci do Zamojskiego i róznorakich niedoskonałościach Hrycana mimo wszystko życzyłbym sobie, żeby poleciał Koszarek.

Kolejna kwestia - Polacy. Z młodych gniewnych, atletycznych, których można wyciągnąć z polskiego rynku, oczywistą opcją jest Sokołowski. Ale czy się skusi? Poza nim? Może ewentualnie Żołnierewicz (tylko pytanie jak u niego z rzutem - dwie dwójki bez rzutu, bo jest i Matczak, to wg mnie za duże ryzyko).
Z młodych Polaków grających za granicą podoba mi się Tomasz Gielo, ale gdzie on do Stelmetu przyjdzie z ACB. Możemy się tylko pośmiać.
Niestety, ale młodych i obiecujących krajowych graczy nie ma zbyt wielu na rynku, a swoich jakoś nie potrafimy wychować. Szkoda.

Jeszcze wracając do Polaków z tegorocznego składu:
- Kelati - jeśli będzie chciał i mógł grać, zostawiłbym go, zwłaszcza w kontekście zapowiedzi o odmłodzeniu składu. Dla młodych chłopaków to może być mentor, facet trzymający szatnię i tzw. glue-guy. A i trójeczkę w ważnym momencie ciepnie.
- Matczak - mam dużą sympatię do tego gracza i podoba mi się jego zadziorność. Ale jednocześnie trzeba przyznać, że ma bardzo dużo niedoskonałości - fatalne warunki fizyczne jak na pozycję 2, kiepski kozioł i rzut. Mocno jednowymiarowy gracz. Pasuje jednak do konceptu składu niekoniecznie idealnego, ale zadziornego, więc musi zostać.
- Mokros - również walczak, tym razem z niezłym rzutem za trzy. Ale jak na europejskie warunki jest mikrą czwóreczką i często będzie to wychodzić. Nic z tym jednak nie zrobimy. Musi zostać.
- Zamojski - pewnie wszystko zależy od ewentualnych transferów przychodzących. Jeśli przyjedzie taki Sokołowski i będzie się zgadzać liczba Polaków, to podziękowałym Zamojowi za grę. W innej opcji pewnie musi zostać.
- Hrycaniuk - potrzebujemy polskiego gracza pod kosz. Ma dużo wad, ale jednocześnie jest niezłym obrońcą i z trójmiejskich graczy jest chyba najmniej skłonny do robienia kwasu. Wg mnie jego pozostanie w składzie to wybór z serii "nie chcem ale muszem".

Wychodzi coś takiego (pozdrawiam wszystkich miłośników drzewek):
PG: X + X
SG: Zamojski / Żołnierewicz + Matczak + Kelati
SF: Sokołowski + X + Kelati
PF: X + Mokros
C: X + Hrycaniuk

O zagranicznych graczach nie ma co pisać za dużo. Ważne kontrakty mają Muric i Savovic. Ten pierwszy na pewno może grać lepiej niż zagrał w tym sezonie, ale czy warto dawać mu szansę (i czy on tej szansy w ogóle chce?). Podziękowałbym. Savovicowi w sumie też, o ile będziemy w stanie znaleźć za niego kogoś z zębem (co za idiota spuścił Markovica) i o ile Janusz będzie w stanie rozwiązać jego kontrakt bez uciekania się do sprzedaży co drugiego Intermarche w Zielonej Górze ;)

Padre

Post autor: Padre » 03 cze 2018, 16:50

Saso odchodzi z Banvitu. Może wróci <rozmarzony Ojciec>. :mrgreen:

A poważnie mówiąc, to możniejsi się po niego ustawiają. Wprowadził Banvit do półfinału ligi tureckiej, gdzie jego zespół uległ Fenerbahce 0:3 (ale po walce).

Padre

Post autor: Padre » 07 cze 2018, 17:29

Igor Jovović trenerem Stelmetu Enea BC. Oficjalnie.
Umowa dwuletnia (a jakże by inaczej).
Link: http://www.basketzg.pl/druzyna/aktualno ... elona-gora

Nie wiem co powiedzieć. Widziałem kilka razy MBC w akcji, ale jakoś niespecjalnie przyglądałem się pracy trenera. Ale ściągnięcie trenera z dolnych rejonów Bundesligi nie wróży jakoś najlepiej. Czyżby oznaczało to zapowiedź chudych lat?

Podobno w kręgu zainteresowań byli greccy trenerzy: Elias Zouros, Pantelis Gavriel, Thanasis Skourtopoulos. Oczywiście najbardziej znany to Zouros.
https://twitter.com/harris_stavrou/stat ... 2624118784

PS.
Trzeba pomarudzić, żeby zbyt lekko nie było.
Cóż, w zespole pozostanie zapewne kilku doświadczonych graczy, a oni im znowu fundują młodego trenera "z ambicjami". Znowu będzie melanż przez pół sezonu w klubie? Może Vlado zostanie i będzie więcej memów?

PS.2
W ramach odmłodzenia składu trener ściągnie Pantelicia pod kosz. Trafiłby tu jeszcze Hatten, ale on zakończył karierę :P.

PS.3
Aaaa... JJ-a chyba zabolała ta Buducnost, bo znowu stamtąd trenera ściąga. Jeszcze Reynolds wróci, ten wspaniały strzelec...
PS.4
Pewnie chcieli ściągnąć M. Rajkovicia. Nie wyszło, to im duży Misiek podsunął Jovovicia :P.

Padre

Post autor: Padre » 07 cze 2018, 19:07

I jeszcze dorzucę dzisiejszy wywiad z Januszem Jasińskim na antenie Radia Zielona Góra. Pytał red. Białogłowy, więc nudy nie było ;).

http://www.rzg.pl/audycja/j-jasinski-id ... ka-szansa/

Jeszcze wtedy JJ nie chciał powiedzieć kto będzie trenerem. Wił się jak piskorz, gdy mu JB wspomniał o trenerze Jovoviciu.

Było jeszcze wiele ciekawych wątków, m.in. o pucharach. JJ stwierdził, że nie wie, gdzie zagrają. Na sugestię, że w EuroCup odpowiedział wymijająco.

A tymczasem Niemcy z MBC twardo wyjaśnili przyczyny odejścia trenera Jovovicia.
https://www.mitteldeutscherbc.de/traine ... t-den-mbc/

Niemcy twardo napisali, że "Zielona Góra będzie w nadchodzącym sezonie grać w 7DAYS EuroCup, [...]".

Zobaczymy.

JJ na razie jest ostrożny, skoro nie ma 100% pewności. I chyba słusznie.

PS.
I taka mała ciekawostka.
https://twitter.com/DraganJankovski/sta ... 8878964737

JJ coraz więcej kombinuje z Beo. Beo broni, Beo radzi, Beo nigdy Cię nie zdradzi.

razor

Post autor: razor » 07 cze 2018, 19:32

Z ligi niemieckiej , mnie bardzo cieszy, licze ze taki fachowiec jak krunic albo inny zamorski sniady inzynier ktorych maja tak wielu :mrgreen:

damiaczu

Post autor: damiaczu » 11 cze 2018, 1:50

Nowy trener zapowiada atletyzm i zaangażowanie jego drużtyny oraz skupienie na defensywie. To oznacza, że niektóre kontrakty mogą się zakończyć przedwcześnie. Otrzymujemy też komunikat odmienny od wysłanego przez JJ - będziemy przyciągać zawodników, ktorzy chcą się pokazać w Europie.
Wzmocnienia składu polskiego są bardzo trudne. Np. Sokołowski podobno preferuje kierunek turecki.Poza nim jest Asseco, ale tamtejsi zawodnicy (Ponitka, Witliński, Żołnierewicz) nie są jeszcze gotowi, aby być wiodącymi postaciami w Stelmecie.

Padre

Post autor: Padre » 14 cze 2018, 21:35

Napisałem kilka dni temu solidnego posta tutaj, ale niespodziewanie mi neta wywaliło... Więc teraz będzie krócej o tym co chciałem.

Nie oceniam warsztatu nowego trenera, ale jest coś co mnie niepokoi.
Mianowicie fakt, że kilka dni przed podpisaniem kontraktu w Zielonej Górze Jovović został klientem BeoBasketu. Ja nie mam nic przeciwko tej agencji, bo ma pod opieką wielu świetnych graczy (w tym takich, o których w PLK możemy tylko pomarzyć), ale obawiam się tzw. Beogruzu, czyli wpychania przez agencję słabych graczy w pakiecie. W Zgorzelcu coś o tym wiedzą. Nowy trener, młody, agencja załatwiła mu kontrakt, więc... może chcieć się odwdzięczyć i chętniej może rekomendować graczy z Beo.

W wątku klubowym na forum schoenen-dunk.de kibice MBC wyrażali się o nim pozytywnie. I psioczyli na Beo, że im podebrała trenera. teraz nowym pierwszym w tym klubie został asystent Jovovicia - A. Scepanović.

Przy okazji klub ogłosił podpisanie kontraktu z niejakim Aleksandarem Marelją (nie zagra w następnym sezonie w PLK).
https://www.mitteldeutscherbc.de/aleksa ... er-woelfe/

Druga sprawa to puchar. Też jestem zaskoczony faktem, że nie będzie EuroCupu. JJ w kontekście gry w pucharach zawsze był ambitny. A teraz? Jakieś dziwne komentarze, niby rezygnacja z EuroCup, niby mówi o BCL (eliminacje) a nawet o FIBA Europe Cup.... O co kaman?
Wcześniej jakieś dziwne (jak na niego) zapowiedzi, że klub będzie się chciał tym razem skupić na odzyskaniu tytułu, że jak w pucharze wyjdzie, to będzie fajnie. Ale w wywiadzie u Białoglowego dodał, że szykuje się odrodzenie jednej z potęg PLK. Pewnie wiedział o Asseco.

Czyżby to oznaczało, że czeka nas chudy rok? Skoro tak, to trzeba starać się o rozwiązanie drogich kontraktów "dwuletnich", bo podejrzewam, że odpowiednie klauzule są (tylko trzeba je umiejętnie wykorzystywać). A skoro w klubie chcą ograniczyć wydatki, a Asseco ma się odrodzić, to może przejmą kontrakt/y, którejś ze swoich gwiazd? ;).

Dziwne to wszystko...

Voivod

Post autor: Voivod » 14 cze 2018, 21:54

Ja zaś cwierknąłem kilka zdań, bowiem zrodziło się we mnie sporo wątpliwości i widzę trochę braku konsekwencji w działaniach klubu. Przytoczę te tweety:

„Celem miała być gra w Eurolidze za kilka lat - w tej chwili ponoć sami rezygnujemy z Eurocupu, który jest przedsionkiem tejże Euroligi. Jak zostanie to ocenione przez włodarzy marki Euroliga? Dodatkowo udział w Eurocupie, to mimo początkowych kosztów, spory zastrzyk gotówki.”

„Ciekawe też jest to, jakich zagranicznych zawodników będziemy w stanie przyciągnąć jeżeli okaże się, że pucharów nie będzie lub będą te niższej rangi. Jakość tych zawodników przecież też będzie decydowała o odzyskaniu Mistrza.”

„Jasne, casus Anwilu pokazuje, że bez pucharów można pozyskać ciekawych grajków - ale T2, który wygrał Anwilowi półfinał miał akurat wakacje od gry w Turcji.”

Czyli podzielam niepokój Ojca...

JohnWick

Post autor: JohnWick » 18 cze 2018, 8:27

Z tego co mi wiadomo brak EC ma pomóc podjąć Muriciowi decyzję o rozwiązaniu kontraktu bo pewnie nie będzie chciał zmarnować sezonu w klubie, który gra tylko na swoim podwórku.

Padre

Post autor: Padre » 27 cze 2018, 23:35

No niestety. Wygląda na to, że puchary w tym roku nie dla Stelmetu. Nie zdziwię się jak SZG zagra w lidze VTB (gdzieś takie sugestie pojawiły się w necie, sam też o tym pomyślałem). Mam swoje zdanie na temat tych rozgrywek. Może inaczej: nie zmienię zdania na temat zasadności udziału polskich zespołów w tych rozgrywkach. JJ sprytnie "wywinął się" z pucharów, żeby spróbować czegoś innego. Czy na tym zarobi? Żeby znów nie przeszarżował przy budowie składu i nie liczył wirtualnych pieniędzy, które klub miałby "zarobić" grając w VTB.

Padre

Post autor: Padre » 13 lip 2018, 19:42

Narkel Starks nowym zawodnikiem Stelmetu:
http://www.basketzg.pl/rozgrywki-plk/ak ... tu-enei-bc

Nie będę komentowa, bo gracz nie zapadł mi jakoś w pamięci. College bardzo mocny, potem kariera w Europie. Zobaczymy co pokaże.

A teraz druga sprawa. Wyrok BAT w sprawie zaległości wobec Karola Gruszeckiego. Gruba suma i żenada ze strony klubu.

A tutaj dwugłos w tej sprawie:
https://sportowefakty.wp.pl/koszykowka/ ... larnie-spl

https://www.przegladsportowy.pl/koszyko ... go/etwmqqp

Tak się jakoś składa, że bardziej wierzę w to co powiedział zawodnik.

Może działacze powinni przemyśleć swoje dotychczasowe postępowanie. Takie zadłużenie, a oni wywalają grubą kasę na graczy. Znowu kontrakt źle skonstruowany jak z Eyengą? A może po chamsku postanowili KG nie płacić? No i co im to dało? Odsetki i jeszcze opłaty za przegrane postępowanie sądowe...

Może czas przestać szaleć i ten sezon przeznaczyć na wyprostowanie finansów. Pościągać kilku tańszych graczy z USA i nie szaleć z "europejskimi gwiazdami". Ale będąc w objęciach Beo niełatwo będzie uporządkować finanse.

Mikora

Post autor: Mikora » 13 lip 2018, 20:41

Stelmet w ogóle nie powinien dostać licencji. Ale dostanie bo władze PLK to łachy bez godności, gwałcący prawa, które sami ustanawiają. Zresztą nie chodzi tylko o Stelmet. Kierownictwo PLK to pasożyty i koryciarze, którzy ośmieszają siebie i ligę.

Padre

Post autor: Padre » 19 lip 2018, 22:44

Transfer Sokoła, a tutaj tak cicho. Cóż, JJ dopiął swego. I oby tym razem nie przeinwestował. Transfer od strony sportowej oczywiście jak najbardziej na plus.

Z drugiej strony cały czas nie podoba mi się "terminowość" realizowania kontraktów graczy. JJ wielce się obraził na Karola, że ten nie przyjął jego warunków i "bezczelnie" domagał się szybszej wypłaty reszty (sporej) kontraktu. A przecież powinien siedzieć cicho i czekać potulnie trzy lata aż JJ łaskawie zapłaci całość. Ja też bym się wku...ł, gdybym miał czekać rok i więcej na połowę swoich rocznych zarobków. Tak się nie robi.

Dostrzegam też coraz większe uzależnienie się klubu od Beo. Jasne, to wielka agencja mająca w swoich szeregach wielu wspaniałych graczy, ale położyli też niejeden klub. Radzę uważać, jeśli klub im się czymś narazi.

PS.
No to czekamy jeszcze na podkoszowego. Świetny gracz z Egiptu podpisał właśnie z Pinarem Karsiyaka (po cichu liczyłem, że może jednak).
Ostatnio zmieniony 20 lip 2018, 17:48 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Mikora

Post autor: Mikora » 19 lip 2018, 22:53

Sokołowski to najlepszy Polak jaki był dostępny na rynku, ale jeśli faktycznie dostał tak ogromne pieniądze, to wcale nie jestem przekonany,że to całkowicie udany transfer. Tym bardziej,że Stelmet Polaków ma. Do tego Sokołowski popadł w lekki marazm, moim zdaniem od dwóch sezonów nie robi jakichś widocznych postępów. W reprezentacji również szału nie ma. Chociaż ma potencjał na pójście do przodu i być może potrzebował zmiany otoczenia.

Maciej

Post autor: Maciej » 20 lip 2018, 10:39

Padre pisze:
19 lip 2018, 22:44
Transfer Sokoła, a tutaj tak cicho.
To konsternacja. Nikt nie wiedział czy bardziej gratulować JJ sportowej głupoty Sokoła, czy Sokołowi naiwności że mu wszystkie $$$ zapłacą.

damiaczu

Post autor: damiaczu » 22 lip 2018, 11:55

Przystąpujemy do VTB, czyli rozgrywek bardziej obciążających niż "wykrwawiający" EuroCup. Po raz kolejny da się zauważyć brak konsekwencji u Jasińskiego, bo jak ma się skupienie na odzyskaniu MP do 26 kolejek sezonu zasadniczego z podróżami do najdalszych zakątków Eurazji.
Druga sprawa: czy 10-osobowa rotacja, z wieloma zawodnikami po 30-tce, podoła fizycznie?

Padre

Post autor: Padre » 30 lip 2018, 23:12

Frank Hassell?

Ciekawe, ciekawe.
Na mnie zrobił kiedys ogromne wrażenie swoją grą w Izraelu, gdzie był podkoszowym dominatorem. Tam tworzył niezły zestaw z efektownym/szybkim/szalonym (niepotrzebne skreślić ;) ) Jerome Dysonem i Lawrencem Hillem (ten wspierał go na deskach, ale raził często z dystansu, to 3/4 o ile dobrze pamiętam). Hassell po prostu czyścił deskę i dobijał wsio spod kosza, ew. kończył spod kosza po dobrym dograniu.
To nie jest gracz jakoś specjalnie efektowny. On bazuje na sile, dobrym zastawianiu, sprycie. To taka podkoszowa szafa, którą ciężko przestawić. To nie jest skoczek.
Później chyba miał podpisać kontrakt w niezłym klubie, ale coś nie wyszło. I jakoś zniknął mi z radarów.

Ale patrząc na statsy z ubiegłego sezonu w średniaku ligi francuskiej wygląda nadal dobrze. 15,7 pkt, 8,9 zb. w lidze, gdzie jest wielu silnych atletycznych, skocznych podkoszowych. No zobaczymy.
Nie ukrywam, że 5 sezonów temu nim się jarałem. Teraz już jestem za stary na jaranie się graczami :P

PS.
Uwolnić Edo! 8-)

PS.2
Lol, widzę, że Webber coś napisał o obęczy barkowej. Stary dobry Chris :mrgreen:

TomyZG

Post autor: TomyZG » 01 sie 2018, 22:23

Miała być podobno rewolucja w zespole?
Jeśli Starks zaskoczy, Center z Francji się potwierdzi, uwolnią Edo a za niego przyjdzie wartościowa 3/4 to uwierzę w tą rewolucję. Zobaczymy co zaproponuje nowy trener, JJ go porównuje do młodego Saso i marzy mu się rozwój trenera ala Saso (Z Gronkiem też mu się marzył).
Bardzo ciekawie ktoś wyżej zauważył. Chłopaki oscylują pow 30ki, długie podróże, ciężkie mecze (Nie tylko w VTB bo Arka, Pierniki, Anwil i może ktoś jeszcze coraz ciekawsze i mocniejsze), czy aby na pewno wartościowa 10ka przebrnie przez tak wyczerpujący sezon pod koniec którego ma nastąpić powrót na tron? Oczywiście trzymam kciuki, ale jednak szukałbym jeszcze jednego obcokrajowca ala młody ambitny po uczelni (Jak niedawno Armani Moore) .

Padre

Post autor: Padre » 02 sie 2018, 13:44

No dobra. Frank Hassell oficjalnie w Zielonej Górze. Więcej:
http://www.basketzg.pl/druzyna/aktualno ... ie-enea-bc

Czołg wjeżdża do Zielonej, szkoda że ze Ścinawy wyjechał.

Cóż, więc jest podkoszowy madafaka. Za czasów starego forum jak rozważane były różne nazwiska do Śląska (czyli jakieś 15 lat temu z ogonkiem) taki gracz jak Hassell stanowiłby całkiem niezłą egzemplifikację pojęcia "podkoszowy madafaka". A wtedy plotkowało się o takich nazwiskach jak Tanoka Beard, Lonny Baxter, Udonis Haslam, Kebu Steward itp. ;). Tatko lubił to.
Jako ciekawostkę podam, że FH swego czasu podążał śladami niejakiego Bryanta Dunstona. W sumie dość podobni gracze, choć DB chyba jednak bardziej mobilny. Co ciekawe w Izraelu FH wykręcał lepsze cyferki, a w Varese nie był w stanie zdystansować BD.

Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja z Edo, ale można powiedzieć, że skład jest już niemal pełny (w wypadku odejścia Edo zapewne pojawi się jeden lub dwóch graczy).
Te plotki i wymysły na temat Akoona-Purcella wcale nie muszą być takie złe. Bo to naprawdę całkiem fajny i efektowny gracz, który grał wprawdzie w słabej lidze, ale w najmocniejszym zespole i pokazał się z dobrej strony w pucharach.

PS.
Specjalnie dla Chrisa: nie mam twittera.

PS. 2
Tu też warto zerknąć. Kilka ciekawych wypowiedzi JJ:
http://www.rzg.pl/czolg-w-stelmecie-skl ... ykluczone/

TomyZG

Post autor: TomyZG » 06 sie 2018, 22:30

Jest juz terminarz gier Zastalu w VTB. Jak podaje JB z radia ZG:
"Pełny kalendarz, jeszcze nieoficjalny:

7.10, niedziela, Tsmoki Miński – Stelmet
20.10, sobota, Unics Kazań – Stelmet
29.10, poniedziałek, Stelmet – Astana
3.11, sobota, Stelmet – Niżny Nowgorod
13.11, wtorek, Kalev Tallin – Stelmet
8.11, niedziela, Enisej Krasnojarsk – Stelmet
24.11, sobota, Zenit St. Petersburg – Stelmet
9.12, niedziela, Stelmet – Khimki Moskwa
22.12, sobota, Stelmet – Lokomotiv Krasnodar
6.01, niedziela, Lokomotiv – Stelmet
13.01, niedziela, VEF Ryga – Stelmet
18.01, piątek, Stelmet – Parma Perm Region
26.01, sobota, Stelmet – Enisej
30.01, środa, CSKA Moskwa – Stelmet
3.02, niedziela, Stelmet – Kalev Tallin
10.02, niedziela, Stelmet – Avtodor Saratow
14.02, czwartek, Astana – Stelmet
3.03, niedziela, Stelmet – VEF Ryga
11.03, poniedziałek, Stelmet – CSKA
16.03, sobota, Stelmet – Zenit
24.03, niedziela, Niżny Nowgorod – Stelmet
31.03, niedziela, Avtodor – Stelmet
5.04, piątek, Parma – Stelmet
8.04, poniedziałek, Khimki – Stelmet
21.04, niedziela, Stelmet – Tsmoki
28.04, niedziela, Stelmet – Unics"

A do tego mecze kontrolne (możliwe że znów poza CRS!):

"14 i 16 sierpnia (zapewne chodzi o wrzesień) z ćwierćfinalistą Bundesligi EWE Basket Oldenburg. Tydzień później nasi koszykarze polecą do Włoch na Ferrari cup. Wstępnie mają zagrać tam z Brescią Basket Leonesa, Virtusem Rzym i Palacanestro Varese, ale tu zespoły mają jeszcze zostać potwierdzone. Poszukiwany jest jeszcze jeden sparringpartner. "

Bialoglowy wspomina, że skład juz zamknięty. Ja nadal mam nadzieję, że jeszcze jakieś małe zaskoczenie się pojawi (Edo naprawdę aż tak pokochał Zieloną Górę, czy ma gwiazdorski kontrakt jak na mistrza Europy przystało i z kasą żal się rozstać? ;) ).

damiaczu

Post autor: damiaczu » 09 sie 2018, 19:38

Według mnie brakuje ruchliwej dwójki z minięciem i rzutem. Czy to w miejsce Murica, czy obok niego.
Na tę chwilę składy Asseco i Anwilu wyglądają bardziej obiecująco

TomyZG

Post autor: TomyZG » 09 sie 2018, 23:03

Bez Murica byłoby tylko 4 podkoszowych, żadnego zabezpieczenia pod koszem gdyby wpadła za niego dwójka. Liczę że jednak Starks ma minięcie.
10 zawodników na 2 fronty (jeden z bardzo dalekim podrozami) to mało, liczę że coś się jeszcze wydarzy.

ODPOWIEDZ