I liga - 2018/2019

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
Rosomak

Re: I liga - 2018/2019

Post autor: Rosomak » 20 sie 2018, 22:02

Faktycznie jak tak wymieniłes jednym tchem to sporo tych nazwisk. Co ciekawe gracze ci zasilili wiele klubów i w ten sposób wytypowanie pierwszej ósemki jest w tym sezonie naprawdę trudne. A walka o utrzymanie może być jeszcze bardziej zacięta. Mam wrażenie, że będzie ciekawie.

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 21 sie 2018, 0:34

Rosomak pisze:
20 sie 2018, 22:02
Faktycznie jak tak wymieniłes jednym tchem to sporo tych nazwisk. Co ciekawe gracze ci zasilili wiele klubów i w ten sposób wytypowanie pierwszej ósemki jest w tym sezonie naprawdę trudne. A walka o utrzymanie może być jeszcze bardziej zacięta. Mam wrażenie, że będzie ciekawie.
To prawda. O ile można tak z grubsza wytypować powiedzmy czterech, może pięciu pewniaków, to już z całą obsadą play-offów jest niezły rebus, bo uważam że przynajmniej 12 zespołów ma na nie realne szanse. A jeśli chodzi o ewentualnych kandydatów do spadku, to w tym temacie też jest "czeski film", bo w tej chwili konia z rzędem temu, kto by takich trafnie wskazał. Ale to tylko dodaje smaczku całym nadchodzącym rozgrywkom, tak więc czekamy na ich start.
A wracając jeszcze do zawodników z PLK, to jest bardzo prawdopodobne, że ten zaciąg jeszcze się powiększy, bo na przykład nadal bez klubu są byli zawodnicy byłego już Turowa Zgorzelec - Bartosz Bochno, Jacek Jarecki i Jakub Patoka. A to też jeszcze nie koniec ekstraklasowych graczy bez pracy. Tak więc pierwsza liga w tym sezonie może być naprawdę mocna jak mało kiedy.

Maciej

Post autor: Maciej » 21 sie 2018, 10:43

Marko1972 pisze:
21 sie 2018, 0:34
Rosomak pisze:
20 sie 2018, 22:02
To prawda. O ile można tak z grubsza wytypować powiedzmy czterech, może pięciu pewniaków, to już z całą obsadą play-offów jest niezły rebus, bo uważam że przynajmniej 12 zespołów ma na nie realne szanse. A jeśli chodzi o ewentualnych kandydatów do spadku, to w tym temacie też jest "czeski film", bo w tej chwili konia z rzędem temu, kto by takich trafnie wskazał. Ale to tylko dodaje smaczku całym nadchodzącym rozgrywkom, tak więc czekamy na ich start.
A wracając jeszcze do zawodników z PLK, to jest bardzo prawdopodobne, że ten zaciąg jeszcze się powiększy, bo na przykład nadal bez klubu są byli zawodnicy byłego już Turowa Zgorzelec - Bartosz Bochno, Jacek Jarecki i Jakub Patoka. A to też jeszcze nie koniec ekstraklasowych graczy bez pracy. Tak więc pierwsza liga w tym sezonie może być naprawdę mocna jak mało kiedy.
Tak, w dalszym ciągu jest kilku graczy do wzięcia o uznanych nazwiskach, ale problem jest taki, że większość klubów pozamykała już swoje kadry i zwyczajnie nie mają odpowiednich funduszy, które sprostałyby oczekiwaniom tych graczy. Część zawodników otwarcie nawet przyznaje, że woli poczekać na rozwój wypadków w trakcie sezonu, niż obniżyć swoje wymagania finansowe, a to doprowadzi do sytuacji której nie było w tej lidze od lat, tzn. poszczególne kluby będą miały możliwość "wietrzenia" kadry, a będą przecież jeszcze "spady" z PLK.

kemot06

Post autor: kemot06 » 21 sie 2018, 11:48

W sumie to samo można powiedzieć w drugą stronę I liga > PLK. Tylko czy ci co chcą spróbować swoich sił w ekstraklasie, czy faktycznie do niej pasują. Liga zweryfikuje i szybko zaczną się korekty w trakcie sezonu. Jeśli dobrze policzyłem to 10 zawodników awansowało o szczebel wyżej.

Jakub Kobel, Mateusz Zębski (MKS Dąbrowa Gór.), Paweł Dzierżak (Polpharma Starogard Gd), Filip Struski (Polpharma Starogard Gd), Aleksander Załucki (Polpharma Starogard Gd.), Marek Zywert (AZS Koszalin),Alan Czujkowski (AZS Koszalin), Dawid Słupiński (GTK Gliwice), Mariusz Konopatzki (Legia Warszawa), Patryk Nowerski (Legia Warszawa).

SSBB

Post autor: SSBB » 21 sie 2018, 23:21

kemot06 pisze:
21 sie 2018, 11:48
Jeśli dobrze policzyłem to 10 zawodników awansowało o szczebel wyżej.
Do tego zawodnicy Spójni:
Dawid Bręk, Marcin Dymała, Wojciech Fraś, Hubert Pabian, Maciej Raczyński, Marcel Wilczek

Rosomak

Post autor: Rosomak » 22 sie 2018, 22:11

Z tych graczy, którzy poszli do góry tylko ci naprawdę młodzi, zdolni jak np. Kobel maja szansę w ekstraklasie zostać nie dla samego w niej bycia ale dla rozwoju i odgrywania w niej coraz większej roli. Natomiast gracze typu Czujkowski, Pabian czy Dymała, Bręk, Wilczek i jeszcze wielu innych są w EBL tylko i wyłącznie dlatego, że przepis o graczach miejscowych zmusza kluby do uzbierania 6 Polaków a że dwóch musi być stale na parkiecie to często wybiera sie przeciętnych rutyniarzy sądząc, że to mniejsze ryzyko niż zdolny 18-to letni chłopak. Po parkietach ekstraklasy biega około stu Polaków a może połowa z nich / góra / ma umiejętności ekstraklasowe. Szkoda. A wracając do I ligi to najmocniejsza była chyba wtedy gdy awansowało Kutno a Dąbrowę, Lublin, Toruń i Szczecin zaproszono do ówczesnej PLK. A były wtedy jeszcze w lidze inne silne zespoły jak Łańcut czy Krosno. Obecnie I liga ponownie ma szansę stać sie silna i atrakcyjna dla kibiców i chyba nawet bardziej wyrównana niż 4 lata temu.

Rosomak

Post autor: Rosomak » 22 sie 2018, 22:16

A napisz Marko które druzyny według Ciebie stanowią tą czwórkę-piątke pewniaków do play-off. Ciekaw jestem Twoich typów.

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 23 sie 2018, 1:10

Rosomak pisze:
22 sie 2018, 22:16
A napisz Marko które druzyny według Ciebie stanowią tą czwórkę-piątke pewniaków do play-off. Ciekaw jestem Twoich typów.
No to zabiłeś mi teraz ćwieka, bo jak już wcześniej pisałem, na razie zupełnie nie znam realiów pierwszej ligi - przynajmniej dopóki nie zobaczę kilku spotkań poszczególnych ekip. Ale sam się prosiłem, więc spróbuję - choć to naprawdę nie jest dla mnie proste. Na pewno Polonia i Sokół, a dalej... sądzę że Astoria, Śląsk, no i typowałbym również Czarnych, ale nie chcę wyjść na bufona - choć pierwszą piątkę mamy naprawdę mocną, a pozostali też są w miarę solidni - może nie wszyscy, ale 3-4 na pewno. Bardzo duże szanse widzę także dla GKS-u, Polfarmex-u i Kotwicy. No i proszę, zrobiły mi się całe play-offy. Ale ok, niech będzie że pierwszych pięć wymienionych zespołów obstawiam jako pewniaków, a o resztę miejsc z pozostałą trójką powinni powalczyć Basket Poznań, Pogoń, Księżak i być może WKK. Tak wygląda moje skromne typowanie, a jak będzie faktycznie przekonamy się za kilka miesięcy. A tak swoją drogą może to i dobrze, że jeszcze nie znam tych realiów, bo w razie wtopy będę trochę usprawiedliwiony, heh.

Rosomak

Post autor: Rosomak » 26 sie 2018, 14:13

Dzięki Marko. Myślę podobnie choć wydaje mi się, że część niezłych personalnie druzyn ma słabych trenerów i to może mieć znaczenie. Oczywiscie nie podam tych nazwisk. W końcu koszykówką interesuję sie dżentelmeni :) Przynajmniej w większości :) Pozdrawiam.

kemot06

Post autor: kemot06 » 01 wrz 2018, 12:05

Kursy na wygranie 1 ligi przez poszczególne zespoły (razem z playoff) wg. Lvbet:

Jamalex Polonia 1912 Leszno – 2.20
Czarni Słupsk – 3.80
FutureNet Śląsk Wrocław – 5.00
Rawplug Sokół Łańcut – 5.00
GKS Tychy – 14.00
Enea Astoria Bydgoszcz – 22.00
Polfarmex Kutno – 22.00
Pogoń Prudnik – 51.00
Biofarm Basket Poznań – 51.00
Energa Kotwica Kołobrzeg – 101.00
KS Księżak Syntex Łowicz – 151.00
WKK Wrocław – 201.00
SKK Siedlce – 401.00
Elektrobud – Investment ZB Pruszków – 401.00
Górnik Trans.eu Wałbrzych – 401.00
AZS AGH Kraków – 501.00

Rosomak

Post autor: Rosomak » 02 wrz 2018, 22:02

Nawet nie głupia ta kolejność bukmacherów. Całkiem mozliwy scenariusz choć moim zdaniem Siedlce mogą być wyżej.

Maciej

Post autor: Maciej » 03 wrz 2018, 8:17

No z Czarnymi to trochę przesadzili, szczególnie w stosunku do np. Łańcuta.
Siedlce mogą faktycznie zostać tam gdzie są tu typowani, Szwed już nie jest ich zawodnikiem.
Za chwilę okaże się też, w którym klubie zagra Darek Oczkowicz.

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 03 wrz 2018, 13:33

Maciej pisze:
03 wrz 2018, 8:17
No z Czarnymi to trochę przesadzili, szczególnie w stosunku do np. Łańcuta.
Siedlce mogą faktycznie zostać tam gdzie są tu typowani, Szwed już nie jest ich zawodnikiem.
Za chwilę okaże się też, w którym klubie zagra Darek Oczkowicz.
W pełni się z Tobą zgadzam co do Czarnych i Sokoła. Pierwsi nieco niżej, drudzy zdecydowanie wyżej. I choć kurs/zestawienie jakie zaprezentowało LV Bet jest dla mnie i pozostałych fanów Czarnych bardzo miłe, to jednak trzeba patrzeć na to realnie.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2018, 17:30 przez Marko1972, łącznie zmieniany 1 raz.

gonzo

Post autor: gonzo » 03 wrz 2018, 15:12

Niezmiernie ciekawy i interesujący ranking LV BET.

Sam lubię się podejmować power rankingów, bo ładnie weryfikują wiedzę i nieco szczęścia na koniec zasadniczego. Rok temu zostałem wyśmiany za umieszczenie Pogoni na 12 miejscu i w sumie słusznie, bo była... oczko niżej ;) Żeby nie było - wpadki także były (np. za nisko umieszczony ZB). Korci mnie już, aby dać osobisty ranking na sezon 2018/19, ale szykuje się jeszcze kilka ruchów, więc wstrzymam się - sam ocenię LV BETa.

Poznań prawdopodobnie za wysoko, chyba że Flieger wywinduje chłopaków na niebywały poziom. Za wysoko Kutno. Będą słabsi niż przed rokiem. Kotwica i Księżak dla rownowagi za nisko, ale trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach ten, kto na papierze wygląda dobrze, sezon może mieć do bani po całości (historia zna takie przypadki). W tym roku może być podobnie, ale to też dopiero zweryfikują już same rozgrywki. SKK ma wąziutki, ale mądrze zbudowany skład. Po stracie Szweda pod koszem duża dziura. Za duża w perspektywie 30 kolejek. Jeśli ktoś ich tam jeszcze wzmocni i kontuzje ominą, kto wie, kto wie.

Co do czołowych lokat, trudno stwierdzić jak dokładnie będzie, jednak miejsca 1-2 to raczej pewna rezerwacja dla Sokoła i Leszna, a później są co najmniej 4 zespoły (Słupsk, Bdg, Śląsk Wrocław, Tychy), które za plecami wymienionej dwójki mogą się znaleźć w dowolnej kompilacji.

m...

Post autor: m... » 04 wrz 2018, 21:40

Znajdę gdzieś aktualne składy?

Maciej

Post autor: Maciej » 04 wrz 2018, 22:41

m... pisze:
04 wrz 2018, 21:40
Znajdę gdzieś aktualne składy?
m... pisze:
23 lip 2018, 13:04
Prowadzi ktoś giłedę transferową taką jak w zeszłym roku Znicz Basket Pruszków na swojej stronie?
Portal Probasket na swojej stronie przedstawił giełdę transferową w 1 lidze.

http://probasket.pl/1lm-pierwszoligowa- ... rb-kibica/

Beret

Post autor: Beret » 05 wrz 2018, 10:41

a w II lidze zagra Bierwagen. Niestety w KSK Noteć.

Maciej

Post autor: Maciej » 14 wrz 2018, 10:36

Ok, myślę że można się już pokusić o jakieś typy przed zbliżającym się sezonem. Do wzięcia są jeszcze co prawda Rduch, Bochno i Jarecki, ale jeśli mocno nie spuszczą ze swoich wymagań finansowych, to klubu w 1LM nie znajdą (przynajmniej przed sezonem), wszyscy zasadniczo już się wykosztowali, ewentualnie Tychy stać na jakiś zakup.

Liga będzie bardzo ciekawa, chyba jeszcze bardziej niż przed rokiem. Nie ma zdecydowanego faworyta do awansu, podobnie jest ze spadkiem.
W mojej ocenie nawet trudno wytypować TOP4 czyli ewentualnych półfinalistów, no ale spróbujmy.

Leszno - jest trzech muszkieterów (Kaczmarzyk, Ochońko i Chanas) + bardzo mocny trener na ławce. Jest też kim rotować. I nie boją się awansować.

Łańcut - tradycyjnie w czubie, nawet w finale, kilka dobrych nazwisk (Fiszer, Zywert, Klima, Małgorzciak) ale od lat jest utarta opinia, że Sokół do PLK się nie pcha. I raczej się nic nie zmieniło.

Bydgoszcz - półfinał to nasz cel na ten sezon, jeśli będzie coś więcej - tylko z korzyścią dla klubu. Doszły trzy mocne nazwiska (Dłuski, Nowakowski, Kukiełka), szeroka ławka + ambitna i zdolna młodzież, która nie zamierza tylko zbierać piłek po treningach.

Wrocław (Śląsk)
- tu miałem największy problem, w sensie kogo wstawić do TOP4, niech będzie ten Śląsk, który jako pierwszy wyrwał się z hasłem #idziemypoawans, całe szczęście że doszedł Skibniewski bo trochę się z tego ludzie podśmiewali. Na obwodzie wygląda to całkiem całkiem, ale już w trumnie oprócz Dziewy nie ma kim straszyć.

Słupsk
- mocna S5 i właściwie to tyle. Brak wartościowych zmienników może sporo kosztować Czarnuchów, a i nie powiedziane, że Kordalski z Cechniakiem powtórzą cyferki z Pruszkowa

Wrocław (WKK) - mieli ogrywać młodzież, aż tu nagle Koelner, Patoka, Pieloch, Malona + Ciechociński + cała ta młodzież, to na PO powinno spokojnie wystarczyć.

Kutno - taka zbieranina graczy trochę niechcianych, ale typuje że do ósemki wejdą, szczególnie że mają potencjalnie według mnie najlepszego strzelca ligi, Wieczorka. Jeśli Gospodarek będzie mu czyścił to chłopak nawrzuca trochę punktów.

Tychy - ostatnie wolne miejsce, trochę może na wyrost ale myślę, że oni jeszcze się kimś wzmocnią. Wieloch z Jankowskim powinni dociągnąć do PO tyski wózek.

Kołobrzeg - równie dobrze mogą zamienić się miejscem z Tychami, skład raczej mocniejszy niż rok temu, nie wiem tylko czy trener będzie umiał to poukładać.

Łowicz - druga ekipa obok Kutna, która zatrudniła graczy trochę z łapanki. Niby są nazwiska (Salomonik, Stoprzyński, Grzeliński) ale czy to wystarczy na TOP8? Chyba zapłacą frycowe w roli beniaminka.

Poznań - bez play-out`ów chyba się nie obędzie. No ale tak to jest jak się lwią część budżetu wywala na jednego gracza (Flieger). Do tego trener też już nie ten sam.

Prudnik - max co mogą osiągnąć tym składem to 9-10 miejsce. Tak czy siak ligę powinni bez problemów utrzymać.

Kraków - ostatnie miejsce gwarantujące pozostanie w 1LM z dwóch powodów: kolektyw + trener i umowa partnerska z Krosnem, dzięki której w barwach AZSu będzie mógł grać Bogucki.

Siedlce - mogą spróbować zamienić się miejscami z Krakowem, ale po odejściu Szweda nie mają nikogo pod koszem, a do tego wąski skład.

Wałbrzych - ekipa z awansu + Niedźwiecki to może być za mało, aby zostać w lidze. A w Wałbrzychu na dzień dzisiejszy nie ma pieniążków aby się wzmocnić więc może to być jednoroczna przygoda z zapleczem PLK.

Pruszków - jeśli ten skład utrzyma się w lidze, to będzie to jeszcze większa niespodzianka niż PO w zeszłym sezonie. Kolejny sezon, w którym na papierze powinni polecieć z ligi (to może oznaczać koniec basketu w tym mieście), czy znów zaskoczą wszystkich włączając w to samych siebie?

Tak to wygląda według mnie na dzisiaj. Wszystko zweryfikuje parkiet i ruchy transferowe w trakcie sezonu, których raczej nie powinno brakować. Jest jeszcze kilku graczy bezrobotnych, a dojdą do tego spady z PLK. Pozyskanie jednego czy dwóch sponsorów może diametralnie odwrócić losy i prognozy dla nie jednego klubu, bo nazwiska typu wspomniani wcześniej Rduch, Bochno i Jarecki + Wilczek, Oczkowicz, ktoś na pewno będzie do wzięcia ze Spójni (Frasia kuszą jeszcze przed startem ligi) i paru innych zrobią różnicę na poziomie 1LM.

ODPOWIEDZ