Power Ranking PLK 2018/2019

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
Krasny
Administrator

Power Ranking PLK 2018/2019

Post autor: Krasny » 17 sie 2018, 9:10

Sezon ogórkowy wielkimi krokami zbliża się do końca. większość drużyn domknęła już/domyka składy, pora więc na pierwsze przedsezonowe typowania.
Moim zdaniem wyglądać to będzie tak:

1. Asseco Arka Gdynia

Moim zdaniem królowie obecnego okienka transferowego pochodzą właśnie z Gdyni. nie mam żadnych wątpliwości, czy trener Frasunkiewicz dobrze poukłada te klocki. Praktycznie każda pozycja obsadzona topowo, jak na warun ki PLK (wątpliwości mam tylko do PF, ale to może również zafunkcjonować, tymbardziej, że spodziewam się sporej ilości minut Wyki na tej pozycji). O ile Wyka, Ponitka i Garbacz (!) zrobią taki postęp, jak w poprzednim sezonie to moim zdaniem ta drużyna może pozamiatać całą ligę. Play Off powróci to Gdynii z wielkim przytupem i wszystkoponiżej finału będzie tutaj porażką. Dla mnie jest to drużyna kompletna, drużyna marzeń, jak na obecne realia PLK.

2. Anwil Włocławek
Miałem ochotę umieścić Anwil na 3 pozycji, ale zadecydowała tutaj osoba trenera. Anwil zdecydowanie nie był królem polowania, a utrata Leona miała ewidentnie duży wpływ na budowanie reszty składu. Transfery Michalaka i Parzeńskiego moim zdaniem zdecydowanie na minus w porównaniu do składu z poprzedniego sezonu. Najpierw zwolnienie Nowakowskiego, klepnięcie Markovicia (który może grać na C) by następnie łatać Parzeńskim i Szewczykiem (tego drugiego jeszcze jestem w stanie zrozumieć, mimo kontuzji). Z trójki amerykanów robiących ogromną różnicę w PO nie pozostał żaden. O ile w poprzednim sezonie cała budowa składu i koncepcja wydawało się zatrybiła idealnie, o tyle w tym roku, po wydaje mi się takim łataniu drużyny względem PLpass może być różnie.

3. Stelmet Zielona Góra
Nie było rewolucji w składzie, ale kilka wzmocnień. Jak co roku nazwiska gwarantują strefę medalową - pytanie jak poukłada to trener. W poprzednim roku ani Gronek, ani Urlep nie byli w stanie z bandy gwiazd wykrzesać gry na medal. Teraz po kilku zmianach może to zafunkcjonować, ale znów trener zagadka, który patrząc na CV nie zapowiada się ajko drugi Saso.

4. Polski Cukier Toruń
Chciałem Torunian umieścić niżej, bo moim zdaniem szału w tym okienku nie zrobili, ale... nie widzę już nikogo, kto może wejść do strefy medalowej. Nazwiska Wiśniewski i Gruszecki (!) robią zdecydowanie mniejsze wrażenie, niż jeszcze np. 3 lata temu. Bardzo wiele będzie tutaj zależało od zagraniczniaka na obwód. Nazwiska pod koszem robią wrażenie, ale gdy zgramy je w jedną całość nie jest już kolorowo - mobilności tam praktycznie nie ma żadnej i o ile trener jakoś tego nie poskłada - może być różnie. Słabość reszty ekip wskazuje jednak, że o półfinał nikt w Toruniu nie powinien się raczej martwić.

5. Trefl Sopot
O ile transfery, oprócz Leona nie robią wrażenia, o tyle patrząc na rozwój młodych Kolendziaków i daj Boże Motylewskiego i Kulki- ta ekipa powinna przywrócić w Sopocie PLay Offy. Szkoda odejścia Dyla, ale zyskać na tym powinien Kulka, na wielki plus pożegnanie z parkietem Stefana, który przez ostatnie lata jedyne co robił, to zabierał minuty. Bardzo liczę na dużą szansę dla braci i moim zdaniem to oni wprowadzą Trefl ponownie do PO

6. King Szczecin.
Jak co roku solidna drużyna i nic poza tym. Osiągną ćwierćfinał, w którym urwą max 1 mecz.

7. AZS Koszalin
Nie wiem, jak ługo popracuje trener, ale skład wygląda ciekawie. Drew Brandon, który moim zdaniem może baaardzo wypalić. Do tego wydaje się ,że wreszcie porządną szansę otrzymał Marek Zywert. Po kilku latach do Koszalina wrócił kompletnie niewykorzystywany w Stali Surmacz - w skrócie - kawał Czarnych w tym roku za miedzą ;) Jeżeli zagraniczni wypalą - siódme miejsce w zasięgu.

8. Start Lublin
Po upadku Turowa przejęli Kacpra Borowskiego, który jest solidnym wzmocnieniem podkoszowej siły. Podobnie z resztą jak Turów rok temu będą kroczyć na granicy Play Off i wydaje mi się, że w tym roku to zadanie będzie łatwiejsze.

9 Legia Warszawa
Podoba mi się sięgnięcie po Nowerskiego, który moim zdaniem, patrząc na niektórych asów w PLK powinien zjawić się już dużo wcześniej. Do tego Karolak, Kowalczyk. Ostatnia drużyna w tabeli poprzedniego sezonu zdaje się poszła po rozum do głowy i pojawia się oto polska jakość na ich parkiecie. O ile trafili z zagranicznymi, 8 miejsce jest w zasięgu.

10. Rosa Radom
O ile dla słabej w tym sezonie budżetowo Rosy Takie nazwiska, jak Mielczarek, Trooter i Wall są na plus, o tyle reszta budzi moje wątpliwości. Podobnie, jak powyżej - jeżeli trafią z zagranicą, PO może być w zasięgu.

11 BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski
Chyliński, Żołnierz, Kowalenko - bardzo solidne polskie nazwiska, ale wydaje mi się, że projekt z poprzednich lat po prostu się posypał. Medal moim zdaniem poza zasięgiem i osoba trenera Kamińskiego nie wiele tutaj zmieni. Zmienić mogą strzały w 10 wśród zagranicznych graczy, ale w tym roku Stalówka powinna bardziej skonsentrować się na budowie gniazdka. Miejsce bardzo odległe, ale patrząc na stopień zaawansowania w budowie składu tak to teraz wygląda. Moim zdaniem Przemek Żołnierewicz zrobił krok o 2 lata wstecz. Również, jeżeli chodzi o potencjał drużyny.

12 Polpharma Starogard Gdański

Jak co roku trafią z zagranicznymi i do ostatnich kolejek pozostanie szansa na Play Off. Skład zbliżony do prawie wszystkich drużyn od 7 miejsca w dół.

13 MKS Dąbrowa Górnicza

Z zadłużoną Dąbrową pożegnała się znaczna część składu, a a patrząc na zatrudnianych graczy nie spodziewałbym się fajerwerek.

14 Spójnia Stargard
Beniaminek wzmocniony, wydaje się, że skład zbudowany bardzo rozsądnie. Rozsądnie na tyle, by dać szanse twórcom sukcesu w 1 lidze, ale też uniknąć blamażu, jak ubiegłoroczna Legia

15 GTK Gliwice
Skład podobny do zeszłorocznego, potencjał z resztą podobnie. Wszystko zależy od stranierich.

16. Miasto Szkła Krosno
Zmiana trenera - wtedy można mówić o czymkolwiek wyżej.

woland28

Re: Power Ranking PLK 2018/2019

Post autor: woland28 » 23 sie 2018, 17:19

krosno na końcu stawki ?? hmmm kogoś chyba tutaj poniosło.... legia blisko play off ??? takie wróżenie z fusów jest bez sensu, równie dobrze mogę napisać że spójnia spadnie a dąbrowa wejdzie do strefy medalowej... najważniejsza jest chemia w zespole, zaangażowanie i chęć pokazania się...

Krasny
Administrator

Post autor: Krasny » 23 sie 2018, 19:29

Więc napisz swoją propozycję, jak to może wyglądać. W momencie pisania posta moim zdaniem tak to wyglądało. Teraz Stal poszła sporo do góry, podobnie może być, jeżeli MKS zatrudni TT. Tak - moim zdaniem, z tym trenerem Krosno pozostaje czerwoną latarnią

Najemnik

Post autor: Najemnik » 23 sie 2018, 20:59

In my Opinion:) narazie ja to widze tak, ze sa cztery koszyki a w nich kolejnosc przypadkowa

Koszyk pierwszy: zespoly walczace o medale
Torun
Anwil
Stelmet
Arka

Koszyk drugi: zespoly pewne play off
King
Stal

Koszyk trzeci: zespoly walczace o play off - zespoly o ktorych cos wiemy (zawodnicy nie sa w wiekszosci anonimowi)
Trefl
Start
MKS

Koszyk czwarty: zespoly ktore polska rotacja maja slaba a obcokrajowcy to anonimy ktorzy wypala albo nie
GTK
Krosno
Polpharma
Rosa
Spojnia
AZS
Legia

Jall

Post autor: Jall » 24 sie 2018, 19:24

Typowania przedsezonowe przestają mieć sens, długi okres w którym można dołożyć graczy powoduje, że w wielu klubach z góry zakłada się oszczędzenie i wzięcie kogoś tylko na część sezonu. Na przykład w Treflu widać miejsce na gracza 5/4 zastępującego Motylewskiego i Kulkę. Oczywiście jeżeli będą jakies pieniądze i będzie jeszcze po co to robić.
Krasny pisze:
17 sie 2018, 9:10

5. Trefl Sopot
O ile transfery, oprócz Leona nie robią wrażenia, o tyle patrząc na rozwój młodych Kolendziaków i daj Boże Motylewskiego i Kulki- ta ekipa powinna przywrócić w Sopocie PLay Offy. Szkoda odejścia Dyla, ale zyskać na tym powinien Kulka, na wielki plus pożegnanie z parkietem Stefana, który przez ostatnie lata jedyne co robił, to zabierał minuty. Bardzo liczę na dużą szansę dla braci i moim zdaniem to oni wprowadzą Trefl ponownie do PO

[b
Pomysł, że Trefl jest piątą siła ligi z obecnym składem...
Hmmm to już chyba grzybki, zioło jest za słabe na taki pomysł :D

Krasny
Administrator

Post autor: Krasny » 24 sie 2018, 22:20

Nie do końca - Kolendziaki zrobili ogromny postęp przez ostatni rok i ten sezon może się dla nich okazać przełomowy. I MUSI okazać się też przełomowy dla Kulki i Motylewskiego, z naciskiem na tego pierwszego. Bardzo mam nadzieję, że to zatrybi i chłopaki swoją szansę wykorzystają.

anwil88

Post autor: anwil88 » 25 sie 2018, 10:11

Najemnik pisze:
23 sie 2018, 20:59
In my Opinion:) narazie ja to widze tak, ze sa cztery koszyki a w nich kolejnosc przypadkowa

Koszyk pierwszy: zespoly walczace o medale
Torun
Anwil
Stelmet
Arka

Koszyk drugi: zespoly pewne play off
King
Stal

Koszyk trzeci: zespoly walczace o play off - zespoly o ktorych cos wiemy (zawodnicy nie sa w wiekszosci anonimowi)
Trefl
Start
MKS

Koszyk czwarty: zespoly ktore polska rotacja maja slaba a obcokrajowcy to anonimy ktorzy wypala albo nie
GTK
Krosno
Polpharma
Rosa
Spojnia
AZS
Legia
Zgadzam się z Tobą w 100 %
Anwil , Stelmet , Arka , Toruń - top 4
King i Stal raczej play offy
Trefl , Start i MKS zespoły na play offy
GTK , Krosno , Polpharma , Rosa , Spójnia , AZS , Legia wszystko zależy od zaciągu z zagranicy.

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 26 sie 2018, 1:57

Na chwilę obecną widzę to mniej więcej tak:
Zespoły pewne play-off:
Anwil, Arka, Polski Cukier, Stal i Stelmet.
Zespoły walczące o pozostałe trzy miejsca:
King, MKS, Start i Trefl.
Zespoły raczej pewne utrzymania - raczej, co nie znaczy że na pewno:
AZS (o ile znowu nie będzie zmiany trenera), Polpharma i Rosa.
Zespoły walczące o utrzymanie:
GTK, Legia, Miasto Szkła (dla mnie w tej chwili główny kandydat do spadku) i Spójnia.
Nie sugerujcie się kolejnością, bo pisałem alfabetycznie.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2018, 13:05 przez Marko1972, łącznie zmieniany 5 razy.

anwil88

Post autor: anwil88 » 26 sie 2018, 7:25

Marko1972 pisze:
26 sie 2018, 1:57
Zespoły pewne play-off:
King, Polpharma, Rosa, Start i Trefl.
AZS (o ile znowu nie będzie zmiany trenera), GTK i Spójnia.
Zespoły zdecydowanie walczące o utrzymanie:
Legia, Miasto Szkła i MKS.
MKS o utrzymanie ? Nie przesadzajmy , prędzej Polpharma i GTK

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 26 sie 2018, 12:25

anwil88 pisze:
26 sie 2018, 7:25
Marko1972 pisze:
26 sie 2018, 1:57
Zespoły pewne play-off:
King, Polpharma, Rosa, Start i Trefl.
AZS (o ile znowu nie będzie zmiany trenera), GTK i Spójnia.
Zespoły zdecydowanie walczące o utrzymanie:
Legia, Miasto Szkła i MKS.
MKS o utrzymanie ? Nie przesadzajmy , prędzej Polpharma i GTK
Sory pomyliłem się, ale pisałem to w nocy po imprezie, więc sam rozumiesz. Masz rację, teraz już widzę że trochę "odleciałem" - nie tylko z MKS-em, który powinien walczyć o play-offy i na którego miejscu miał być GTK, ale także w przypadku Polpharmy i Rosy, które według mnie do play-offów nie awansują. Korekta także w przypadku Spójni.
Dzięki za zwrócenie mi uwagi, już poprawiam/poprawiłem.

kalnietis

Post autor: kalnietis » 29 sie 2018, 18:33

1) Toruń
Niezły trener plus najlepiej zapowiadający się PG plus dwóch centrów (co w Polsce zdarza się rzadko). Zaryzykuję, uważam że pierniki awansują do BCL. Po drodze Smoki, Estudiantes i Bayreuth. O każdym tych klubów mógłbym coś napisać ale to nie miejsce. Powiem tylko, że studenci mają dość podobny roster do pierników, co jest szczególnie ważne w kontekście pf-ów, gdyż czwórki z ACB mogłyby obiad zjeść z głowy Cela. Natomiast w Movistar bedzie Caner-Medley, który Arona nie powinien zmieść z parkietu. To w Toruniu upatruję dziś głównego kandydata do mistrzostwa.
2)Stelmet
Ogranie z VTB zaprocentuje, poza tym obecny skład z pewnością nie jest tym ostatecznym.
3)Asseco
Świetny obwód, słabiej pod koszem, brakuje trochę bilansu który jest mega ważny w baskecie.
4)Anwil
Szerokość składu kosztem gwiazd. Skład ciekawie zbudowany ze względu na etniczną mieszankę (pod tym względem Anwil dościga ACB i największe europejskie marki). Anwil będzie walcem słabszych zespołów, co pewnie da 1 miejsce po regular season. Spodziewam się ciekawych pomysłów, np. Lichodiej z piłką w rękach. Wciąż nie mogę się przekonać do duetu Milicic-Łączka. Na plus spuszczenie Leona, który w Europie byłby wycieraczką.
5)Stal
Za słabi na TOP4 za mocni na resztę.
6)Wilki
Które się znacznie wzmocniły pod koszem Sajusem, którego powrotu jestem bardzo ciekawy + Vecvagars postrzegany przeze mnie jako drugi PG Łotwy , ofc po Strelnieksie, ale przed Jakovicsem. Ze względu na oparcie składu o białych PG i combo na Szczecinian będę patrzył z sympatią. Oby Budzinauskas udowodnił, że białym rogrywającym też można grać dobrą koszykówkę o czym chyba wszyscy w tym roku zapomnieli.
7)Lublin
Pod Dedkiem limitowcy z pewnością zaliczą postęp, duet brada swoje zrobi, do tego Borowski i Mirkovic fajnie się uzupełniający.
8)MKS
Ślimak wykrzesa 100% z ligowców, zagraniczni jak zawsze ciekawi, a zapewne dojdzie jeszcze jakieś białe combo.
9)Trefl
Skład lepiej zbudowany niż przed rokiem (mimo 7 do grania), ale czy Kloziński dorósł już do wygrywania poważnych meczów? Konkurencja też nie spała. Nadzieją na PO jest Łukasz Kolenda, który jest już gotowy na 20+ minut i masakrowanie obron drużyn od 5 w dół, tylko musi to udowodnić.
10)Legia
Świetny trener, ciekawy duet na obwodzie i Patejev który może się okazać drugim Galdikasem. Walka o PO będzie do końca.
11)Rosa
Która według mnie wejdzie w buty Asseco i będzie zaskakiwać ale też zaliczać zaskakujące wpadki
12)Koszalin
Dobry trener, plus duet Brandon-Tejić, czyli moim zdaniem dwóch allstarów naszej "ligi". W Koszalinie PO będą blisko.
13)Gliwice
14)Polpharma
15)Spójnia
16)Krosno
Cztery najsłabsze drużyny lepiej przemilczeć. Amerykanie plus niewiele znaczący Polacy. Do obserwacji - Kiwilsza, Bogucki, Grochowski (który zostanie kompletnie zdominowany przez dwóch nygasów, Grzesiek współczuję!), Pamuła, Pabian.

Ogólna dygresja. O ile składy drużyn z czołówki są mocne, to reszta jest zbudowana bardzo podobnie, czyli atak ma napędzać dwóch nygasów na 1 i 2. Plus tego rozwiązania taki, że kluby wychowają dużo ligowych zadaniowców, bo minut do rozdania sporo, minus białym będzie ciężko o wszechstronny rozwój ze względu na nabijanie statsów przez wspomnianych black-brothers i częste rozjechane wyniki co jest oczywiste przy oparciu całego ataku na dwóch opcjach. Warto zadać sobie pytanie, czy polscy trenerzy zasługują na to miano? Być może warto byłoby obecnych trenerów zatrudniać w klubach, jako scoutów, na ławkach sadzać prezesów albo członków ich rodzin, ewentualnie znajomych, a pieniądze zaoszczędzone na tzw. sztabach szkoleniowych przeznaczyć na wyższe wynagrodzenie czarnych jedynek i dwójek, żeby kibice przy niedzielnym rosole mogli zobaczyć kilka efektownych zachwianych trójek, albo wjazdów sam na trzech, a twitterowcy mogli się przekonywać o wyższości drugiej ligi tureckiej od włoskiej i na odwrót.

W obecnych rosterach brakuje mi Europejczyków, i Polaków z realną szansą i chęcią na odegranie większej roli, a nie wieczne kunktatorstwo, których trener może ustawić i narzucić jakieś chomąto taktyczne, tym samym udowadniając, że jest trenerem, którego powinno się rozliczać także z tego jaki postęp zrobili jego zawodnicy. Koszykówka to nie są tylko statystyki i highlights'y. Z powodu dominacji czarnych, Polacy (którym w jakimś zdrowym stopniu liga powinna służyć, ponieważ najważniejsza jest reprezentacja, ale to już kwestia podejścia do tematu trenerów i prezesów, a nie ustalania limitów) nawet na poziomie komicznych kwalifikacji przeżywają szok, że trzeba coś wykreować samemu, nie czekając na odrzutkę amerykańskiego atlety.
Przykry jest dla mnie brak ambicji wyższej niż tylko wypromowanie jakiegoś murzynka, który stoi przed wyborem iść do pracy na stacji benzynowej w USA albo zostać gwiazdą w Polsce. Nie oszukujmy się, że Ci brothers znacząco podnoszą poziom "ligi", ponieważ wystarczy spojrzeć z kim regularnie Polskie kluby przegrywają w Europie.

Mikora

Post autor: Mikora » 29 sie 2018, 19:16

Ja jestem ciekaw skąd te wysokie notowania Cukru. Na obwodzie jest Lowry, Diduszko oraz Wiśniewski i Gruszecki. Wiśniewski i Gruszecki są już post prime, i bardzo możliwe, że będą grać jeszcze bardziej poniżej oczekiwań niż w zeszłym sezonie. Diduszko jest solidny ale nie jest to zawodnik, który robiłby jakąś różnicę. Śniega przemilczę. Pod koszem jest Cel,Sulima,Mbodj,Karnkowski i Perka. Karnkowski to wielka niewiadoma i ciężko tutaj cokolwiek wyrokować. Jestem ciekawe jak Sulima poradzi sobie jako PF, bo ostatnio grał częściej jako C. Moim zdaniem może mieć problemy w obronie. W każdym bądź razie tutaj nie ma żadnej widocznej przewagi nad Anwilem czy Stelmetem. Jest lepiej niż w Asseco, ale Arka ma znacznie lepszy obwód. Na dzień dzisiejszy ja ich widzę na 4 miejscu.

Awatar użytkownika
Kuba3

Post autor: Kuba3 » 30 sie 2018, 12:20

Już miałem smarować własny ranking a tu widzę, że Montero na wylocie i Anwil będzie szukał nowego na 2/3. Ale już mogę napisać, że nie rozumiem zachwytów nad Toruniem, który na 2/3 chce grac jak narazie Didim, Gruchą i Wiśnią. Asseco też trochę przeceniane, Bostic i Florence to strzały w 10 będą, ale już Dulkys i Upshow to znaki zapytania pewne, a PL roster nie powala, gdyż co innego gdy Szubi, Ponitka i Garbacz grają po 30 minut w meczu i nikt za wiele od nich nie wymaga, a co innego gdy mają być zmiennikami w drużynie walczącej o medale (mistrza?) EBL. Na czwórce już wgl słabo i Darek Wyka będzie musiał wrócić na tę pozycję, więc już współczuje co z nim Savovic, Lichodiej czy Markovic będą robic. Adaś Łapeta w finale ledwo oddychał, w ataku bez Johnsona może okazać się bezproduktywny. Dla mnie Arka obecnie to TOP3/4, ale do finału może im czegoś zabraknąć.
Na dnie Spójnia, Polacy którzy są tam zasłużenie bo dali im awans to jednak poziom pierwszej ligi, a Amerykanie raczej zagadkowi, jest potencjał na bycie Legią w tym roku. Nieco przed nimi GTK, a resztę rozpisze bliżej sezonu, po pierwszych sparingach i ostatecznych zmianach w składach
Anwil Włocławek!

Mike

Waszym zdaniem który klub będzie liderem?

Post autor: Mike » 08 wrz 2018, 11:28

Cześć , jak myślicie które kluby będą w tym sezonie walczyć o mistrzostwo?

Jall

Re: Waszym zdaniem który klub będzie liderem?

Post autor: Jall » 08 wrz 2018, 12:32

Na moje oko to Czarni z Turowem

damiaczu

Re: Waszym zdaniem który klub będzie liderem?

Post autor: damiaczu » 08 wrz 2018, 16:03

Odpowiedzi pośredniej można szukać w temacie Power ranking., czyli o tym, które kluby najmocniej wyglądają na ten moment.
W ubiegłym sezonie dycydujące dla walki o mistrzostwo okazały się kontuzje w Stelmecie i zakontraktowanie Hosleya przez Anwil, a zdarzyło się to pod koniec zesonu. Trudno zatem dziś zgadywać, jaki przebieg będzie miał kolejny sezon.

Krasny
Administrator

Post autor: Krasny » 08 wrz 2018, 17:58

Przrniosłem posy do odpowiedniego tematu ;)

ODPOWIEDZ