Trefl Sopot 2017/2018

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
Broodas

Re: Trefl Sopot 2017/2018

Post autor: Broodas » 16 sie 2017, 11:43

http://polskikosz.pl/brandon-brown-sopo ... nie-asyst/

Rzekomo Brown za nie więcej niż 3k $. Przynajmniej go nie przepłacili. Jednak wygląda to bardzo podejrzanie. Tj. albo nie ma kasy (co byłoby dziwne, wobec oferty dla Trottera czy też okoliczności obiektywnej - systematycznego spadku kursu dolara) albo jeszcze będą kogoś ściągać (Brown jako backup jest ok).

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 16 sie 2017, 13:40

Brandon Brown (28 lat, 180 cm) to zawodnik nastawiony przede wszystkim na zdobywanie punktów, szukający okazji do rzutu. Większa liczbę asyst notował (5.6) notował jedynie w Siarce. Nie jest to klub, z którego statystyki można uznawać za miarodajne, ani poziom którego odpowiada aspiracjom sopockiej drużyny.
Trochę liczb:
Brown w Szczecinie Per40 - 10.3 rzutów z gry, 2.7 wolnych, 7 asyst, 3.7 strat, 13.3 punktów
Brown w Siarce Per40 - 16.5 rzutów z gry, 2.7 wolnych, 6,7 asyst, 4.9 strat, 17.9 punktów
Brown w Turowie Per40 - 13 rzutów z gry, 4 wolnych, 6 asyst, 4 straty, 18.3 punktów
Ireland w Sopocie 2015/16 Per40 - 22.8 rzutów, 6.3 wolnych, 4.2 asysty, 2.6 strat, 27.4 punktów
Ireland w Sopocie 2016/17 Per40 - 17.1 rzutów, 6.5 wolnych, 4 asysty, 2.9 strat, 24.5 punktów

Ps.
Na razie jestem po 3 meczach Zacka - 2 z Jenisejem i 1 (wyjazd) z Bnei Herzelia, reszta dziś i jutro. Wnioski jak dotąd optymistyczne :)

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 23 sie 2017, 20:14

Uff, udało się. 2 x Enisey, 2 x Bnei Herzliya 1 x Steaua,1 x Prievidza, 1 x Groningen, 1 x Benfica - zaliczone. Do tego coś tam z sezonu na Łotwie.

Na początek porównanie moich opinii z opinią Broodasa, potem trochę refleksji ogólnych nt Zacka i jego miejsca w Treflu Sopot 2017-18.

Plusy:
- jest wysoki (choć te 211 to pewnie w butach), do tego długie ramiona których potrafi używać;
- jak na swój wzrost jest bardzo mobilny, może nie na poziomie Markovicia (to w końcu center na nie PF) ale nieźle biega i dobrze porusza się na nogach;
- ma dobre fundamenty tak w obronie jak i w ataku, rozumie o co chodzi w koszykówce, choć widać jeszcze brak ogrania, zwłaszcza w konfrontacji ze "starymi wyjadaczami europejskich parkietów"; to w końcu dopiero 25 lat, nie tak dużo jak na wysokiego; widać też przestrzeń do rozwoju i nauki, bo z tego co słychać jest bardzo "coachable";
- największy atut i zaleta dla zespołu - umiejętność stawiania zasłon; czy to w p&r czy w zasłonach poza piłką robi to świetnie, wg mnie na poziomie Adama Hrycaniuka (tak, kilka ofensów pewnie się mu gwizdnie w sezonie); w Łukoilu Widenow, Iwanow, Gibson czy Zahariew mieli przy nim po 2 metry miejsca na rzut, więc sopoccy gracze obwodowi też powinni być z niego zadowoleni, zwłaszcza taki Karolak;
- walka o zbiórki bardzo na plus, wie jak się ustawić i jak wykorzystać swój zasięg; w obronie ma dobre nawyki, nie daje sobie wybić piłki, szybko znajduje partnera do wyprowadzenia ataku; w ataku dobija albo szybko znajduje wolnego strzelca;
- w Łukoilu nie grali do niego wielu piłek na dół, na Łotwie był częściej wykorzystywany w ten sposób; kończy praktycznie tylko prawą ręką, ale 211 + długie ręce pozwalają w większości przypadków być skutecznym w takich akcjach; zna też swoje ograniczenia i nie siłuje rzutów, z low post od razu szuka podania na obwód;
- przyzwoicie broni wysokich 1x1, choć zdarzają mu się jeszcze błędy młodości przy bardziej doświadczonych przeciwnikach; mimo wzrostu i wyżej położonego środka ciężkości nie daje się zbyt łatwo wepchnąć pod obręcz, a jeśli komuś się to uda, pojawia się problem jak go przerzucić - centymetry robią swoje;
- dobrze i chętnie podaje, szczególnie z low post, ale co ważne również po p&r - nie panikuje i gdy po dobrej rotacji obrony nie ma drogi do kosza potrafi się zatrzymać i płynnie odrzucić na skrzydło do wolnego partnera;
- jest twardzielem, nie ma w tym żadnej przesady; nie boi się używać i poświęcać swojego ciała, chętnie wchodzi w kontakt tak w ataku jak i w obronie, nie odpuszcza również w sytuacjach prowokowanych konfrontacji.

Minusy:
- w ataku używa praktycznie tylko prawej ręki; nie jest wybitnie uzdolniony i tej finezji koszykarskiej czasem mu brakuje w wykończeniach; rzeczywiście zdarzają mu się proste pudła lub nie złapane piłki, ale generalnie skuteczność 57% w lidze bułgarskiej i 60% w FEC jest myślę do przyjęcia jeśli się ją powtórzy w PLK;
- wg mnie jest całkiem sprawny i mobilny (mówimy wciąż o 211 który nie gra w Eurolidze czy NBA...), ale rzeczywiście brakuje mu eksplozywności i dynamiki przy wykończeniach czy w obronie - nie jest to atleta typu Kravish czy np Dejan Kravić;
- w obronie trudno wymagać od gracza 211 switchowania, ale już wszystkie obrony p&r poza wysokim trapowaniem wchodzą w grę - oczywiście przy show dużo zależy od rotacji ze słabej strony, bo sam Zack całkiem szybko porusza się góra-dół;
- nie rzuca z odległości większej niż 3 metry, a wolne rzuca mocno przeciętnie, żeby nie powiedzieć słabo - skąd taki wniosek? wg mnie rzut z półdystansu posiada całkiem przyzwoity, zasięg do jakiś 5 metrów, z tym że w Łukoilu rzeczywiście bardzo rzadko z tego korzystano (widziałem może kilka takich akcji, ale 3/4 celnych), dużo częściej na Łotwie; wolne ok. 67-68% dla centra to dobry wynik - w PLK rok temu tylko czterech centrów miało ponad 70%; zresztą w Treflu gdzie na centrze grał Stefański i Marković to można powiedzieć ogromny progres :);
- łatwo go przepchnąć (nie ma zbyt dużej siły) - prawdę mówiąc nie zauważyłem żeby było to łatwe... przegrywał pojedynki tylko z silniejszymi i bardziej atletycznymi zawodnikami o podobnych parametrach (czyli praktycznie tylko z Elegarem z Jenisieja); nie jest typem masywnego mięśniaka, to raczej tzw. żyła, ale absolutnie nie można powiedzieć że jest słaby fizycznie;
- brak agresywnego blokowania z pomocy wynika raczej z braku tej eksplozywności o którym pisałem; dużo lepiej wygląda to w obronie 1x1 gdzie jest w stanie zablokować przeciwnika dzięki swojemu zasięgowi ramion i dobremu timingowi; co do "chcenia" i aktywności to tu wg mnie niczego mu nie można zarzucić, praktycznie poza kilkoma błędami czy zagapieniem się nie widać u niego żeby się oszczędzał, frustrował czy narzekał niezależnie co się dzieje na parkiecie;

Stutza mi nie przypomina (imo jedyne podobieństwo jest takie, że jest biały i gra na C), ale jeśli chcemy go do kogoś porównać to bardziej styl gry i budowa ciała Kravisha (choć Zack jest większy).

Transfer jest w miarę ok, choć dziwi mnie trochę kierunek, w którym poszli przy budowie składu, ale o tym za chwilę.

Sumarycznie to taka większa, ale dużo bardziej drewniania wersja Kravisha. Gdybym miał go wrzucić do jakiejś szufladki to miałaby ona napis "rebounder". Dlaczego mnie dziwi ten kierunek? Bo wydawało mi się, że poszukają zawodnika z większą "masą" na C, bardziej atletycznego, który przede wszystkim będzie bronił. Nie potrafię powiedzieć czy to dobrze czy źle, że został wzięty inny gracz, o takiej charakterystyce jak Zack. Na pewno to intrygujące. Duet Marković Zack powinien wygrywać zbiórki z większością rywali, do tego ustawienie ich obu na parkiecie (208 i 211) będzie stwarzało sporo przewag nad większością rywali w lidze. Sam Zack gwiazdą tej ligi raczej nie zostanie, ale powinien kręcić się koło statsów na poziomie DD (10/8), czyli solidnie. Jak to mówi pewien redaktor "rzetelny gracz" :)
Moja opinia:
Zack to wysoki, całkiem sprawny jak na swoje gabaryty center ze średniej półki, z dobrymi fundamentami, raczej gracz zespołowy niż lider. Po obiecującym rookie sezonie na Łotwie (zakończonym kontuzją) następny rok spędził w Sofii pokazując się z niezłej strony w Europie. Czy podobny do Kravisha czy do Stutza, prawdę mówiąc nie ma wielkiego znaczenia. Co do atletyzmu czy masy - lepszy byłby klocek 210 i 125 kg, czy 2-metrowy skoczek? Myślę że to kwestia wyboru priorytetów i możliwości finansowych. Pamiętajmy gdzie jest teraz Trefl - zespół z fajnego miasteczka nad morzem, który szczyci się swoją historią, ale nie ma za dużo kasy i od dwóch sezonów nie awansował do play-off PLK. Dla takiego klubu ściągnięcie centra S5 z dużo bogatszego Łukoilu to wg mnie spory sukces. Ale najważniejsze jest jaką rolę ma on spełniać w Treflu i po co go tam sprowadzili. Pytanie jakie powinniśmy zadać to czy takiego zawodnika Trefl potrzebuje? Jaki powinien być kierunek po ostatnim sezonie? Czego brakowało w Sopocie? Według mnie najbardziej brakowało silnego wysokiego centra i zespołowej gry nastawionej na wykorzystanie potencjału wszystkich zawodników, do czego center również jest potrzebny. Dla mnie Zack powinien załatwić obie sprawy. Jest zawodnikiem który umożliwi regularne granie p&r, bo dobrze roluje się po zasłonie, zabiera niskiego gracza, robi miejsce dla gracza z piłką, otwiera się pod koszem. Jest za duży żeby z nim switchować, próby takiej obrony kończyły się łatwymi punktami lub faulem. To otworzy strzelców z obwodu. Dodatkowo dobrze gra bez piłki, stawia zasłony, generalnie wykonuje dużo tej niewidocznej na pierwszy rzut oka ale ważnej dla reszty zespołu "brudnej roboty". Zna swoją rolę, poświęca się dla zespołu i nie narzeka kiedy nie jest pierwszą opcją w ataku. W Łukoilu grał obok Gibsona, Widenowa i Kornijenki, jest nauczony współpracować z ofensywnym PFem. To ważne, bo oprócz mającego coraz więcej ograniczeń i powoli schodzącego już ze sceny Stefańskiego nie ma w składzie tego typu wysokiego zawodnika. Za to jest ofensywny duet Marković-Dylewicz - oni zagospodarują większość piłek w ataku, za to nie lubią się za bardzo męczyć dla innych. Tercet Zack-Nikola-Dylu będzie według mnie jednym z lepszych w lidze także dzięki temu że wszyscy dobrze podają, co poza współpracą pod koszem (high-low) umożliwi grę zespołową i wykorzystanie pozostałych zawodników, wśród których nie ma zbyt wielu kreatorów gry.

W obronie Zack jest wystarczająco twardy, mobilny i wysoki żeby zabezpieczyć swój kosz i zbiórkę. Nie mam wątpliwości że progres względem obrony jaką prezentowała para Dylewicz-Marković będzie wprost ogromny :)

Nie nastawiam się prawdę mówiąc na jakieś wielkie statystyki, ale myślę że 12+8 byłoby ok. No i jakieś 5 zwycięstw więcej :)

Broodas

Post autor: Broodas » 25 sie 2017, 9:25

Czyli generalnie się zgadzamy, ze Zack jest z grubsza ok.

Niemniej mi ten Brown cały czas śmierdzi, zważywszy na to, że to ponoć bardzo niska półka finansowa (co raczej zaskoczeniem nie jest). Nie wierzę w to, że władowali większość kasy w Zacka by rezygnować z lepszego PG. Skoro większość obserwatorów jest zgodnych - Kolenda to świetny prospect, ale PLK to za rok - (Kloziu chyba też to widzi, w końcu ma go na co dzień) to moim zdaniem we wrześniu po kilku sparingach zawita do nas jakiś gracz (naturalna w tym momencie jest obawa przed Pedjami, Laserami i innymi tego typu dziwakami)

Jall

Post autor: Jall » 25 sie 2017, 11:21

Jest jeszcze wersja dla optymistów, że BB to drugi PG wzięty żeby zabezpieczyć tyłek a klub zakitrał gotówkę na lepszego, z oferty last minute...
Tylko że wieloletnia historia naszych łowów PG jest znana, a niektórzy to nawet z niej szydzą.

Broodas

Post autor: Broodas » 25 sie 2017, 13:53

Jall pisze:
25 sie 2017, 11:21
Jest jeszcze wersja dla optymistów, że BB to drugi PG wzięty żeby zabezpieczyć tyłek a klub zakitrał gotówkę na lepszego, z oferty last minute...
Tylko że wieloletnia historia naszych łowów PG jest znana, a niektórzy to nawet z niej szydzą.
To jest wersja, w którą chciałbym wierzyć. Wtedy BB ma sens (bo BB na drugiego jest git). Problem jest taki, że niestety to prawdopodobnie "mokre sny".

Z tą historią na PG bym nie przesadzał. Tzn. zawsze był duży problem z drugim i tu lista gruzu jest długa (wszystkie Pedje, Lasery, Popovice, Vontigi, LHJ itd.), ale wybór pierwszych nie odbiegał od średniej ligowej (największa wtopa w ostatnich latach to Duren, choć to była opcja mocno budżetowa).

kalnietis

Post autor: kalnietis » 25 sie 2017, 18:06

Marek Wierzbicki nowym prezesem Trefla.
Poprzednio prezes Atomu. Atomu już nie ma :?

A w kontrakcie Browna, mam nadzieję znajduje się klauzula, pozwalająca na rozwiązanie kontraktu w przypadku niezadowalającej dyspozycji, przynajmniej do końca roku.
Jeżeli faktycznie znajdą się pieniądze na dodatkowego PG to wolę dorzucić te, podobno 3k.$/mies. z kontraktu Browna, na teoretycznie pewniejszego zawodnika, niż znowu liczyć na cud.

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 25 sie 2017, 22:08

Marek Wierzbicki nowym prezesem Trefla. 
Poprzednio prezes Atomu. Atomu już nie ma
Tragedia! Przecież to za jego kadencji odszedł od siatkarek sponsor tytularny! No to z koszykówki pewnie też odejdzie... :cry:

Oh wait... przecież koszykarze nie mają sponsora... :lol:

ps. W sparingu z Kotwicą Brown 9 punktów. Mniej niż Kolenda! Miarka się przebrała, są pewne granice. Ktoś kto nie potrafi rzucić pierwszoligowcowi 10 punktów nie na prawa tu grać. Wyp...dolić dyscyplinarnie natychmiast.

Center

Post autor: Center » 26 sie 2017, 8:30

Fi_Mi pisze:
25 sie 2017, 22:08
ps. W sparingu z Kotwicą Brown 9 punktów. Mniej niż Kolenda! Miarka się przebrała, są pewne granice. Ktoś kto nie potrafi rzucić pierwszoligowcowi 10 punktów nie na prawa tu grać. Wyp...dolić dyscyplinarnie natychmiast.
Ty tak na serio?

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 01 wrz 2017, 15:22

O kurwa... :shock:

Ciekawe jak to się odbije na koszykarzach. Bo że odbije to raczej pewne... :x

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 10 wrz 2017, 15:30

Po sparingu z Turowem.

1. Wciąż nie gra Mielczarek - jakiś poważniejszy problem? Ktoś coś słyszał? Majewski chyba coś z kostką, nosi but ortopedyczny; Żmudzki z Motylewskim na trybunach ale tu urazy chyba lżejsze. Śmigło podobno mocno poobijany ale wczoraj grał, jednak z mizernym efektem.
2. Wg nieoficjalnych wiadomości zasłyszanych w korytarzach Hali 100lecia, po przegranych w Toruniu Kloziu zafundował zespołowi ostrą orkę nad obroną. Efekty było już momentami widać, ale też niektórych po prostu nie da się ukryć w D.
3. Na dziś najgorzej fizycznie wygląda Zack. Przyjechał później niż reszta, wczoraj ledwo odrywał się od parkietu i wyglądał jakby właśnie rozładował wagon żwiru. Wczoraj przestrzelone rzuty spod obręczy i piękne 0/4 z wolnych, ale też ważne zbiórki w ataku w końcówce. Tu po prostu trzeba pracować i czekać spokojnie aż dojdzie do formy.
4. Para Dylewicz-Marković powinna nadal stanowić przewagę w ataku, zrozumienie z poprzedniego sezonu też powinno procentować. Jako że nie ma na obwodzie wielu zawodników kreujących grę 1x1, to duża część ofensu będzie przechodzić właśnie przez tą parę. Obaj potrafią rzucać, grać tyłem i przodem, mijać i podawać. Przy odpowiednim ruchu bez piłki Karolak i Kolenda powinni mieć sporo łatwych pozycji.
5. Kloziński mocno stawia na Śmigielskiego, w poprzednich sparingach był czołowym punktującym, wczoraj jednak niewidoczny - być może powód jak w pkt 1.
6. Brown - wczoraj przy parze rozgrywających Turowa wyglądał bardzo dobrze. Na pewno lepszy obrońca od AI, szuka kolegów na parkiecie, nie miał problemów z atakowaniem kosza i zdobywaniem punktów (choć raz dostał czapę od Waldowa), wziął na siebie najważniejszą akcję meczu i trafił z półdystansu przy obronie. Stara się być liderem na parkiecie. Zobaczymy co dalej, ale wg mnie w kontekście wyników nie tyle on będzie problemem, co brak zmiennika.
7. Młodzież - tu nie liczę już starszego Kolendy, po dwóch sezonach na parkietach PLK ma być już częścią podstawowej rotacji i walczyć o minuty z Mielonym i Karolakiem. Pod nieobecność Mielczarka grał dużo i poprawnie. Jest lepszym obrońcą od Karolaka i tu powinien szukać swoich przewag w rywalizacji. Wczoraj Walda dostał tylko mały fragment, Pułkotycki nie wstał z ławki.
8. Oddzielny temat czyli młodszy Kolenda. Mimo że fizycznie to jeszcze chłopiec to nie boi się, pokazuje charakter, dwa razu przy presji wymusił faul i zaliczył 4/4 z wolnych, momentami całkiem przyzwoicie wygląda w D, ale nie jest jeszcze w stanie normalnie organizować ofensywy przy nacisku silniejszych fizycznie graczy. Jednak miara talentu jest taka że jeśli nie wydarzy się nic strasznego to za dwa lata Łukasz powinien być naszym S5 PG, chyba że przedtem wyjedzie za granicę. Teraz po prostu trzeba zacisnąć zęby i być cierpliwym, bo błędy też są elementem procesu wychowania zawodnika i trzeba być na nie gotowym. Tymczasem niech trenerzy kombinują jak grać bez drugiej jedynki.

To chyba tyle.

Swider

Post autor: Swider » 12 wrz 2017, 10:07

No i musiałem się jednak zarejestrować, bo jeden fragment mnie zaintrygował.
Fi_Mi pisze:
10 wrz 2017, 15:30
8. Oddzielny temat czyli młodszy Kolenda. Mimo że fizycznie to jeszcze chłopiec to nie boi się, pokazuje charakter, dwa razu przy presji wymusił faul i zaliczył 4/4 z wolnych, momentami całkiem przyzwoicie wygląda w D, ale nie jest jeszcze w stanie normalnie organizować ofensywy przy nacisku silniejszych fizycznie graczy. Jednak miara talentu jest taka że jeśli nie wydarzy się nic strasznego to za dwa lata Łukasz powinien być naszym S5 PG, chyba że przedtem wyjedzie za granicę. Teraz po prostu trzeba zacisnąć zęby i być cierpliwym, bo błędy też są elementem procesu wychowania zawodnika i trzeba być na nie gotowym. Tymczasem niech trenerzy kombinują jak grać bez drugiej jedynki.
To on w końcu ma grać czy nie?

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 12 wrz 2017, 10:51

Ok, rozumiem konfuzję i wyjaśniam. Zamiast "grać' powinno być "wygrywać" :) Wg mnie Łukasz ma grać i będzie grać, choć na dziś nie jest w stanie spełniać roli drugiej jedynki. To znaczy że trzeba będzie mu pomagać w organizowaniu gry kiedy będzie na parkiecie, po to żeby pogodzić ogrywanie z wygrywaniem. Tak jak pisałem przede wszystkim spodziewam się wykorzystywania czwórek jako point-forward'ów .

kalnietis

Post autor: kalnietis » 13 wrz 2017, 10:37

Swider
Co uważasz, o Łukaszu Kolendzie? Twoim zdaniem, jest już gotowy na ekstraklasę, lub w jakim procencie jest, czy musimy patrzeć na niego przez pryzmat ME, gdzie nawet w drugiej lidze szału nie robił, czy jednak oczekiwać dużo więcej?
Jestem jeszcze ciekawy Twojej opinii, na temat Barka Majewskiego i Jakuba Motylewskiego. Ten pierwszy, zupełnie nieoczekiwanie, no po prostu się trafił. Imo za rok, czy dwa może być stałym elementem rotacji, pewnym punktem z ławki. A Motylewski, wg mnie, to materiał na mięso armatnie na 5-10 min. już teraz. Warto byłoby go wystawiać do twardej walki z podkoszowymi, żeby ich trochę zmiękczył, złapał faul, wyrwał piłkę. Szkoda byłoby nie dawać mu szans i go stracić, ponieważ 210 to coś czego wyuczyć się nie da, a o podkoszowych Polaków ciężko na rynku. Uważasz, że jest już gotowy, albo czy będzie kiedykolwiek, bo dwa sezony temu radził sobie nieźle (lepiej od Kulki) a w zeszłym prawie nie grał?

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 13 wrz 2017, 15:39

Majewski na razie niech dojdzie do zdrowia bo poprzedni sezon skończył w styczniu i od tamtej pory głównie leczy kontuzje...

Swider

Post autor: Swider » 14 wrz 2017, 10:20

kalnietis pisze:
13 wrz 2017, 10:37
Co uważasz, o Łukaszu Kolendzie? Twoim zdaniem, jest już gotowy na ekstraklasę, lub w jakim procencie jest, czy musimy patrzeć na niego przez pryzmat ME, gdzie nawet w drugiej lidze szału nie robił, czy jednak oczekiwać dużo więcej?
Przede wszystkim, nie lubię określenia "gotowy na ekstraklasę". Przez takie wątpliwości trenerzy kiszą młodych na ławce, nie dając im szansy. Przykładowo - taki Damian Ciesielski, który zbiera dobre oceny we Włocławku, w teorii nie dostałby plakietki "gotowy na PLK". A chwalą go nawet na brzytwie ;)

Do II ligi nie przykładałbym zbyt dużo wagi. Wprawdzie wg mnie wyglądał tam nieźle, ale seniorzy to inna bajka. Czasami ktoś lepiej radzi sobie w PLK niż w rezerwach - to kwestia kolegów, których masz w danym momencie na boisku.

Ja mam nadzieję, że ŁK na treningach wygląda na tyle dobrze, że będzie dostawać sporo minut w sezonie. Jego atutem może być odważna gra w ataku, ale do tego potrzebne będzie również zaufanie trenera, dzięki któremu ŁK nie będzie bał się podejmować ryzyka i decyzji rzutowych - bo zachowawcze granie to ograniczanie jego potencjału. Tak - oczekuję dużo.

O Majewskim trudno coś napisać, bo rzeczywiście, skończył sezon w finałach MP U20. Motylewski - zgoda, trzeba go spróbować jako mięso armatnie, jednak ciężko powiedzieć, co będzie sobą prezentować po straconym poprzednim sezonie. Aha - on nawet 2 lata temu nie grał lepiej od Kulki ;)

kalnietis

Post autor: kalnietis » 15 wrz 2017, 10:03

Może Motylewski nie grał lepiej od Kulki, bo Grzesiu technicznie jest ok, gorzej z podejmowanie decyzji, grą w obronie. Z Kulką na placu... to jak bez Kulki na placu ;) Motylewskiemu gorzej przychodzi "gra w koszykówkę", mimo to na parkiecie przez swoje kilka minut, był pożyteczniejszy.
Swider pisze:
14 wrz 2017, 10:20
Czasami ktoś lepiej radzi sobie w PLK niż w rezerwach - to kwestia kolegów, których masz w danym momencie na boisku.
I to jest właśnie sedno. Wydaje mi się, że trenerzy (większość) wpuszczając młodego na ekstraklasę, oczekują mniej więcej tego, czego oczekiwać powinni od gracza zagranicznego - ma być dwa razy lepszy od ligowca. Po jednym błędzie od razu wędka. Patologia. Nie chcę zostać, źle zrozumiany, nie uważam, że młody ma grać, bo jest młody i już. Uważam, że młodzi powinny być wychowywani all around, ale ich inicjacja z seniorami powinna polegać na prostych (simple but not easy ;) ) zadaniach do wykonania najlepiej defensywnych. Niestety najczęściej wygląda to tak - albo dostajesz parkiet, ale treningi w gorszym towarzystwie i taktykę rodem z rozgrywek licealnych, albo codzienną ostrą rywalizację, ale na meczu pobiegasz i porzucasz tylko na rozgrzewce.
Bardzo żałuję, że nie udało się pozyskać Trottera. Przy doświadczonym i silnym Węgrze, Łukasza wystawiałbym w pierwszej piątce, z zadaniem biegania za słabszym fizycznie guardem, plus przykazaniem, masz pozycję to się nie zastanawiaj. Faktycznie, koszykówka to sport, gdzie bardzo dużo zależy od ekipy, którą masz wokół. W mocniejszej drużynie, gra się zdecydowanie łatwiej.

Jall

Post autor: Jall » 24 wrz 2017, 14:54

Po wczorajszym sparingu z AZS trudno ocenić Trefla, bo wydaje mi sie że baardzo sparingowo podszedł do tego meczu, szczególnie gdy po kilku minutach widać było możliwości AZSu. Za to było trochę show, szczególnie przy rozbijaniu strefy. Gra piłką mogła sie podobać, widać że mają to przećwiczone. Trochę brakowało shootera, dopóki Mielony nie wszedł w tę rolę. To może być problem później, niby prawie każdy może trafić trójkę, ale jak przyjdzie co do czego, jest z tym różnie. Niestety Karolak nie może uchodzić za seryjnego strzelca ani Kolenda a tym bardziej Śmigło.

Zack - liderem i gwiazdą nie będzie, ot solidny ligowiec, czasem dawał się przepychać, jakby siły brakło. Dobrze wolne, raczej zastawiał niż zbierał czy rzucał - chyba tak miało być
Brown - lepszy niż młody Kolenda, w obronie nieco lepszy niż AI, czyli średnio - poprawnie ale nam potrzebny jakiś lider na obwodzie! Dylu 6 asyst, a Markovic 7, nieźle to mówi o BB, prawda?
Dylu - będzie się działo! w obronie dawał jeździć po sobie nawet tej nieogarniętej mużinie z 8-ką. W lidze może być grubo.
młody Kolenda - hmm w sparingu go koledzy wyłączali z gry, warunki fizyczne naprawdę jeszcze słabe, nie wiem czy w meczach ligowych powącha parkiet
O pozostałych nic nowego - bez zmian

kalnietis

Post autor: kalnietis » 24 wrz 2017, 17:25

Trudno nie zgodzić się z czymkolwiek co napisał Jall.
Tydzień przed startem sezonu pochwalę Klozińskiego. Mimo, że utrzymuję się przy zdaniu, że jego zweryfikuje dopiero liga i poważne granie o punkty, ale na ten moment podoba mi się jego wizja drużyny. Wielkie brawa za wstawki obrony na całym parkiecie, ciekawe pomysły na podwojenia i presja na piłce w swojej połowie. Fakt, to tylko AZS, mimo to właśnie tędy powinna prowadzić droga do zwycięstw, jednocześnie ogrywając młodzież - agresywna, aktywna obrona i dzielenie się piłką w ataku.
Ł.Kolenda nie przesadzałbym, że jest znów taki słaby fizycznie. Po pierwsze jest długi jak na rozgrywających plk, po drugie nie odpuszcza, po trzecie w każdym zespole jest gość, przeciwko któremu Łukasz może wyjść i spokojnie w obronie mu się postawić. Zresztą, w naszym bagienku, nikt z obwodowych, nawet nie wpadnie na pomysł, że mając przeciwko sobie kogoś chudszego/niższego zagrać z nim tyłem i poszukać faulu. ;)
O Nikoli niewiele się mówi, ale ten gość robi wielką różnicę. Świetna czwórka, mobilny i co ważne ma to swoje 208cm. Wydaje mi się, że będziemy postrachem słabszych klubów, ze względu na kulturę gry i właśnie osobę Markovicia. Jeśli uda się coś wyrwać z mocniejszymi Wilkami, Dąbrową, Rosą, w maju będzie po co iść na Ergo.
O Brownie wszystko chyba już napisano. Z Trotterem o PO byłbym spokojny. Brown daje absolutne minimum jakiego powinno się oczekiwać od pierwszej jedynki. Chciałbym w Treflu zobaczyć prawdziwego rozgrywającego, takiego lidera z oczami z przodu i z tyłu. Na Machado :( się nie zanosi, a bardzo rzetelny Cincadze właśnie podpisał w Rumunii. Quo vadis plk?

Ps. Ten koleś z 8 to o ile się nie mylę (na sparingu ciężko mi być skupionym) to był Basebe. Nyga z najlepszym CV z całego AZS, a przy tym bardzo atletyczny. Ale zgoda, Dylu nawet coraz gorzej udaje obronę ;)

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 25 wrz 2017, 15:15

Jall pisze:
24 wrz 2017, 14:54
Dylu 6 asyst, a Markovic 7, nieźle to mówi o BB, prawda?
A co dokładnie mówi, możesz wyjaśnić?

Jall

Post autor: Jall » 26 wrz 2017, 13:28

to co jest wałkowane od ogłoszenia jego kontraktu - że nie jest własciwym wyborem na pierwszego PG

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 26 wrz 2017, 15:14

Jall pisze:
26 wrz 2017, 13:28
to co jest wałkowane od ogłoszenia jego kontraktu - że nie jest własciwym wyborem na pierwszego PG
Ok, przyjmuję że masz taką opinię, zresztą ja też bym wolał kogoś lepszego (ale nie tylko od Browna - na każdej pozycji!). Ale co mają do tego asysty Nikoli i Dyla? Czy gdyby nie mieli żadnej to by to lepiej świadczyło o BB? A jakby zaliczyli po dziesięć? Bierzesz pod uwagę koncepcję ataku którą przygotowuje sobie trener mając takich a nie innych zawodników? Czy może wg Ciebie rozgrywający ma zawsze wykonywać ostatnie podanie? Trochę to wygląda na podejście typu "jakiś kij na psa się zawsze znajdzie". A fajnie byłoby podyskutować o bardziej złożonych kwestiach...

Rok temu Ireland miał średnio 2,8 asysty na mecz a cały zespół 12,5. Po przejęciu zespołu przez Klozińskiego średnia asyst zespołu podskoczyła o 4, ale AI pozostał przy swoich 2,8 - różnicę zrobili Dylu i Karolak. To pokazuje, że w zespole był potencjał do innej gry, tylko poprzedni trener tego nie widział / nie potrafił uruchomić. Marković, Dylewicz czy Mielczarek mogą robić przewagi i kreować pozycje do rzutu dla innych, podobnie Karolak po wyjściu po stagerze i krótkim p&r czy Śmigło po penetracji. Mi po dwóch ostatnich latach trochę zbrzydła koszykówka, w której jeden mały czarny gra z piłką a reszta stoi i patrzy. Obserwując decyzje Klozia mam nadzieję, że w nowym sezonie będzie to wyglądało zgoła inaczej. Skoro postawił na Nikolę i nowego centra kosztem lepszej jedynki (bo tak to trzeba rozpatrywać pod względem finansowym) to zakładam że ma pomysł jak ich wykorzystać dla dobra zespołu, a nie jak Martić narzekać, że nie ma centra czy lepszych graczy. Jeśli Brown da z pozycji PG solidną obronę, nie będzie robił głupot w ataku i do tego trafi swoje rzuty (w sparingach pokazał że może to robić), a atak zespołu będzie w większym stopniu wynikał z gry zespołowej i ruchu bez piłki, to dla mnie może mieć średnią asyst nawet niższą niż Ireland.

Cinx

Post autor: Cinx » 30 wrz 2017, 13:18

Witam po przerwie.

+dobrze, że wracamy do ERGO. To rodzi jakieś tam perspektywy.
+zestaw podkoszowy. Marković, Zack, Dylewicz + grający na PF Mielczarek to różnorodność i siła jedna z większych w lidze.
+Kolenda x2. Trefl na nich stawia. Może wreszcie odepnie się ta niesprawiedliwa łatka klubu, który nie stawia na młodzież. (proponuję policzyć ilu zawodników do wszystkich lig w ostatnich latach dał Trefl. Jakby wszystkie drużyny takie były to może ogrywalibyśmy Finów..)
+Nikola Marković sam w sobie. Jasne w obronie jest miękki jak zewa softis, ale w ataku to full package. Nie pamiętam tak dobrze wyszkolonego i sprawnego podkoszowego w Sopocie od...dawien dawna (od młodego Dyla? :) ). Ciekawe, czy Kloziu spróbuje nim pograć kilka minut na SF.

- obwód mi się nie podoba. Zawodnicy chimeryczni, nierówni i żaden z nich nie wygląda na GTG.
-trochę płacimy za kontrakt Mielczarka w zeszłym roku (był podpisany jak nie było jeszcze Dyla..). Zamiast niego w tej chwili przydałby się bardziej 2/3 grający z piłką. Czasu się nie cofnie, aczkolwiek w chwili podpisywania tego kontraktu nie był to zły ruch.
- granie młodym Kolendą będzie boleć. Jeśli rywal mocniej go przyciśnie to będzie bardzo ciężko. (ja się na to godzę, ale może się to odbywać kosztem wyniku)
- Brandon Brown... no widać, że nie było kasy na nikogo lepszego. Trudno, ale nie wygląda to dobrze jeśli podstawowym ballhandlerem jest ktoś ze zbyt wysokim kozłem (już pal sześć inne aspekty typu bb IQ).

Reasumując, nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. Jest dość sporo dziur, jest znak zapytania w postaci trenera. Sparingi są niby tylko sparingami i nie można z nich wyciągać wniosków, ale czy to na pewno przypadek, że dostawaliśmy w nich bęcki od wszystkich ciut lepszych zespołów? Ta cała narracja, że w zeszłym roku Martić i Ireland blokowali grę innych (i byli powodem słabej obrony) mnie do końca nie przekonuje. Obecny zestaw graczy też nie wygląda na grupę, która może stworzyć jakąś wybitną defensywę. Na pewno lepszą z uwagi na rim protectora jakim jest Zack, ale czy to będzie wystarczający progres? Czas pokaże.

Kloziński na razie ładnie się wypowiada. Ma ciekawe pomysły (dobre wzorce). Zobaczymy czy jest w stanie to wcielić w życie. W ogóle sztab jest bardzo młody (Roszyk asystent). Na tym polu Trefl również bardzo dużo ryzykuje.

Moim zdaniem skończymy mniej więcej na podobnym miejscu i z podobnym bilansem co rok temu, aczkolwiek ciężko przewidzieć jak będą grać zawodnicy, których można określić mianem "rozwojowych", czyli panowie Kolendy.

Ps. Pozdrawiam starych użytkowników. Fajnie, że nie zniknęliście.

Fi_Mi

Post autor: Fi_Mi » 30 wrz 2017, 14:45

Co do Mielonego, rzeczywiście w tym układzie (z Markoviciem którego można czasem ustawiać jako wysokiego SFa) wydaje się zbędny, no i ponoć nie należy do najtańszych w zespole. Z drugiej strony to naprawdę dobre (jak na PLK) 3+D i daje tak potrzebną twardość, której trochę brakuje jak się ma w składzie Dyla, Nikolę czy Karolaka, a Stefan powoli odchodzi na koszykarską emeryturę.

Dziś z mistrzami bez #8. W obronie powinno być lepiej, tylko czy nie zabraknie ognia?

Awatar użytkownika
piohost

Pierwsza kolejka - końcówka meczu Trefl - Stelmet

Post autor: piohost » 30 wrz 2017, 21:13

Końcówka meczu ...
https://www.youtube.com/watch?v=kYntl_DFc3k
do archiwum =]

PioHosT
youtube.com/piohost
Hej Trefl

PS Witam Wszystkich na nowym Forum =]
PioHosT