sezon 2019/2020 - koniec przepisu o 2 polakach

PLK, 1LM i niższe ligi - Mecze, Drużyny, Zawodnicy, Transfery, Plotki, Polskie drużyny w europejskich pucharach, Polacy za granicą, Byli gracze PLK itp.
RedKing

sezon 2019/2020 - koniec przepisu o 2 polakach

Post autor: RedKing » 13 mar 2019, 15:17

chyba wiekszosc sie ucieszy, koniec przepisu o 2 polakach na parkiecie, za to bedzie musialo byc w skladzie conajmniej 7 polakow + 5 obcokrajowcow

skoncza sie wiec czasy slabych polakow grajacych tylko dlatego ze sa polakami :)

ganski

Re: sezon 2019/2020 - koniec przepisu o 2 polakach

Post autor: ganski » 13 mar 2019, 17:47

16x7 = 112 - ilu Polaków gra teraz w PLK

W Wilkach jest obecnie 7 -

Ale ilość Polaków zatrudnionych w PLK musi wzrosnąć - ciekawe gdzie są

fAnwilu

Post autor: fAnwilu » 15 mar 2019, 13:14

O ile jestem zwolennikiem ochrony polskich zawodników, o tyle po 10 latach obowiązywania przepisu mogę napisać, że dobrze się stało.
Pisząc ochrona zawodników mam na myśli dobro reprezentacji oraz wizerunek i jakość ligi. Co do pierwszego - wiadomo, co do drugiego - chodzi o to, żeby mieć wyjściowej piątki tanich Murzynów z asfaltowych boisk, którzy zamiast koszykówki graliby stritbol. Może ktoś by zrobił taki eksperyment i z hukiem spadł z ligi nie znajdując naśladowców, a może wcale nie - może taka zgraja cyrkowców zapewniałaby (o zgrozo!) spokojny ligowy byt. Nie przekonamy się.
Zniesienie przepisu likwiduje kilka patologii, czyli liczenie Polaków na boisku (pewnie któryś z asystentów trenera ma za to płacone), powiązane z tym "hokejowe zmiany", żeby "Polacy się zgadzali". Odpadnie kombinowanie między sezonami: "mamy Polaka na tej pozycji, to MUSIMY kupić jeszcze na tą", co pozwalało graczom z paszportem z orłem na podbijanie ceny. Dzięki temu musieliśmy oglądać też mnóstwo przeciętniaków, czy wręcz marniaków. Przez te sezony Polacy potrzebni byli DO GRANIA, teraz będą potrzebni ALBO DO GRANIA, ALBO DO SIEDZENIA NA ŁAWCE, co urealni ceny, a zespołom pozwoli na łatwiejsze budowanie zespołu. Skończy się też problem modłów o brak kontuzji polskiego gracza. Sama kontuzja jest już problemem w rotacji, ale uraz Polaka to już potrójny kłopot.

Teraz zawodnicy z Polski grali co najmniej 80 minut z 200 drużyny w meczu. Teraz ta liczba może spaść.
Klasowi koszykarze (niektórzy może ową klasę zawdzięczają przepisowi? Tu pomyślałem o Łączyńskim) bez problemu znajdą zatrudnienie, przeciętni ligowi weterani będą musieli spuścić z tonu, bo o siedzenie na ławce będą rywalizować z młodymi.

Uważam, że ta zmiana to dobry ruch. Uważam też, że i przepis o dwóch Polakach na parkiecie przez ostatnie 10 lat był dobrym pomysłem.
Obowiązek siedmiu Polaków w składzie może sprawić, że do ligi trafi sporo nowej młodzieży. Czy owa młodzież będzie dużo grać to już inna sprawa, ale oczyma wyobraźni już widzę te składy z trzema przyzwoitymi" zagraniczniakami" i siódemką młodych polskich walczaków.
Czekam.
Anwil nós é sabe pá caga!!!

Maciej

Post autor: Maciej » 16 mar 2019, 15:42

Według mnie jedyny plus tej decyzji to fakt, że kluby nie będą musiały płacić za dodatkowego człowieka w sztabie trenerskim od liczenia polaków na parkiecie. 112 graczy z polskim paszportem musi się pojawić od września 2019 w PLK i może nie w pierwszym sezonie, może nawet nie w drugim (młodzież chętnie będzie się nabierać na bajer z PLK) ale już w kolejnych stawki graczy mający zasilać 7ki PLK znacząco wzrosną. Nie wiem też, czy zmiana w przepisach nie wpłynie na osłabienie poziomu sportowego I ligi, bo część graczy którzy na dziś w niej grają, teoretycznie od przyszłego sezonu nie będzie miała problemów ze znalezieniem klubu w PLK za podobne pieniądze. A że będą grzać tyłek? W ich wieku w sumie to i tak im na rękę.

Marko1972

Post autor: Marko1972 » 17 mar 2019, 11:32

Myślę że stawki za paszportowców nie wzrosną, bo większość klubów i tak będzie zatrudniać czterech lub pięciu naszych na poziomie, a resztę polskiego składu będą uzupełniać juniorami - ma być 7, będzie 7. A że będą grzali ławę to już mniej istotne, ważne aby ilość naszych się zgadzała. I dopiero teraz się zacznie prawdziwa rywalizacja Polaków o minuty na parkiecie. Ale jest to tylko moja subiektywna opinia.
Jeszcze słówko o ewentualnym szóstym obcokrajowcu. 100 tysi za niego dla "leśnych dziadków"? Tutaj przeszli samych siebie. I w ten oto sposób Drodzy Państwo nasz koszykarski związek "pomaga" polskim klubom zaistnieć na międzynarodowej arenie. Po prostu ręce opadają, no ale z drugiej strony przecież te nieroby muszą z czegoś żyć, żenada.
STK Czarni ☺

Padre

Post autor: Padre » 22 kwie 2019, 14:03

A moim zdaniem nieco za daleko poszli z tym przepisem. Ja jednak wolałbym układ 6+6 z zachowaniem co najmniej jednego Polaka na parkiecie. Wtedy nie trzeba byłoby liczyć Polaków to raz, a na parkiecie w każdym momencie byłby Polak. Ja mimo wszystko nie chciałbym oglądać zespołów grających prawie całe mecze piątkami obcokrajowców.

ODPOWIEDZ